Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По следите на безценните документи 2

Тръгваме по дирите на безценните документи, за да търсим пътя, който изминават, докато попаднат в ръцете ни. Влизаме в хранилищата и лабораториите за реставрация и консервация на Националната библиотека, Църковния архив, Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“, Института за изследване на изкуствата, БАН, Етнографския музей, Музея на МВР, където експерти ни показват реставрационни методи на стари свитъци, пергаменти и книги. Разказват ни историите на различни документи и през тях илюстрират спецификата на текстовете, боите, с които са написани и украсени те. 

Епизод 2 е със заглавие: „Реставрацията – между чаеното масло, боите, шикалките, мулажите и дигитализацията“. В него експерти и учени разказват за консервацията и различните обработки на книжните паметници. За метода за „обезпаразитяване“ на книгите „аноксия“ и какво представляват мулажите. От какво са се изработвали боите за писане през вековете и какви експерименти се правят днес.

Събеседници: от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“: доц. Красимира Александрова, директор; д-р Бояна Минчева, ръководител направление „Опазване на ръкописно документалното наследство“; д-р Александър Касабов, главен библиотекар в музикално издание и звукозапис, и Наталия Владинова, консерватор и реставратор. И още: проф. Боряна Христова, от катедра „Библиотекознание, научна информация и културна политика“ във Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, проф. Елисавета Мусакова от Института по изследване на изкуствата към БАН, проф. Вася Велинова, ръководител на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“, доц. Христо Темелски, директор на Църковно-историческия и архивен институт при Българската патриаршия.



Специално благодарим на Мартин Хафизи за музиката, изпълнена от „Half easy trio“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Катина Клявкова за АХА – подходът в медиацията

Все по-често за решаване на вътрешни и семейни конфликти се използва медиацията, която разполага с различни методи за справяне с критични ситуации. Един от тях е АХА подходът. "Този подход е за хора, които искат да излязат от спора начисто и да продължат напред наясно. Той е за хора, които искат да подкрепят съзнателния диалог за мир между всички..

публикувано на 09.10.24 в 09:53

Киберзаплахите и разширената реалност

Kакви са най-често срещаните заплахи при потапящите технологии (immersive experience) и как могат да бъдат управлявани рисковете, свързани с личната неприкосновеност и сигурността на потребителите?  За киберзаплахите и разширената реалност разговаряме във "Време за наука" с Момчил Алексиев , основател на първата българска платформа за VR, както..

публикувано на 08.10.24 в 11:57
Проф. Пламен Гацов

Сърцето през зимата...

В това издание на "За здравето" гостува кардиологът проф. Пламен Гацов. С него акцентирахме върху различните фенотипове на артериалната хипертония, говорихме за сърдечно-съдовите болести на средната и напредналата възраст, за стареенето на сърцето. Срещата ни започна необичайно – с въпрос към аудиторията в кой дял на изкуството твори проф...

публикувано на 08.10.24 в 09:25

7 октомври – еврейската общност у нас една година по-късно

Казват историците, че откакто съществува, светът ни не е имал и ден, в който някъде   да не се води война. Или войни. Не знам дали някой води статистика колко милиона хора загиват в т.нар. локални конфликти и сравнява ли се тази непрекъснато нарастваща цифра с броя на загиналите в най-масовото братоубийство, наречено Втора световна война. Не знам!..

публикувано на 08.10.24 в 08:40
Ануш абур

Ануш абур

В предаването "Радиоенциклопедия" по програма "Христо Ботев", в поредицата "Сладкото като история и ритуал", разказваме за сладкия вкус на арменците у нас. Нарекохме изданието "Ануш абур", което означава "сладка супа", позната у нас повече като ашуре – вкусна и важна обредна храна. Чрез разказа за ашурето, баклавите и кадаифите, бадемовите..

публикувано на 08.10.24 в 08:05