Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналисти: 30 години след промените ние сме по-малко свободни

БНР Новини
Полина Паунова, Ива Дойчинова, Силвия Великова и Георги Богданов
Снимка: Здравко Петров

Eдин невесел разговор в студиото на "Нашият ден" за състоянието на свободата на словото у нас и средата, в която журналистите практикуват професията си, с трите журналистки, които споделят голямата награда "Човек на годината" на Българския хелзинкски комитет: Полина Паунова, Генка Шикерова и Силвия Великова, както и с Георги Богданов от Национална мрежа за децата, който получи подгласна награда за разясняването на Стратегията за детето срещу атаките и тиражирането на лъжи срещу нея. 

Картината, която събеседниците нарисуваха, не дава поводи за радост, все по-малко пространство остава за упражняване на журналистическата професия. 

Полина Паунова беше отличена за разследването на "Апартаментгейт", Генка Шикерова за "Войната на трупове", а Силвия Великова за това, че разкри политическия натиск, оказван върху БНР. 

Георги Богданов получи награда заради огромните усилия, вложени от екипа на НМД в разяснителна кампания в цялата страна срещу атаките срещу Стратегията за детето от страна на крайни религиозни и ултранационалистически движения и организации. 

"Намираме се във война – алармира той, – очертава се ситуация, в която няма да имаме Стратегия за детето заради плътната мрежа от дезинформация, която доведе до истерия и до абсолютна невъзможност на хората, заинтересувани от добруването на всички деца, да си вършат работата." 

"Ситуация, в която, когато зададеш въпрос, минаваш за герой, не е нормална" – каза Генка Шикерова.

"30 години след демократичните промени ние сме по-малко свободни" – е тъжното обобщение на Силвия Великова.

"Това, което зависи от нас, е да показваме всеки път, че медиите имат значение“, каза Полина Паунова, но завърши с имената на журналистите, свалени от ефир, и с отказаното им право да практикуват професията си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23