На 3 декември 1940 година над 300 евреи тръгват към Обетованата земя от Варна с кораба „Салвадор“. При потеглянето си той е без двигател, няма достатъчно спасителни жилетки, а спасителните лодки са неизползваеми, освен това липсва и каквато и да е била навигационна система. Корабът е издърпан донякъде с влекачи и е оставен да пътува по течението.
Няколко дни по-късно, „Салвадор“ стига до Турция. Но там вече са осведомени за отказа на Британското правителство да издаде визи на окупирана Европа. Корабът е задържан в Истанбул до 11 декември, когато е изведен от влекачи на 5 километра от пристанището в Мраморно море. На 12 декември се разразява буря, в която попадат три злощастни кораба. „Салвадор” се блъска в подводни скали, разцепва се на две и потъва. От удавяне и измръзване умират около 200 души, от които 70 деца. Оцеляват 123, от тях половината са български граждани и биват върнати в България. На останалите оцелели им е позволено да се качат на друг бежански кораб, „Дариен II“, който стига Хайфа на 19 март 1941. Трагедията не е подмината от българската преса. Във в. „Зора“ излиза следната статия:
„Страшна трагедия в Мраморно море. 200 пътници евреи се удавили. Цариград 13 декември“
Възпоменателна церемония се проведе в Йерусалим в памет на жертвите на кораба „Салвадор“. На нея присъства и Н. Пр. Румяна Бъчварова, посланик на България в държавата Израел.
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg