Основният повод за срещата с Людмила Прокопова в "География на сетивата" е скорошното ѝ пътуване до Занзибарския архипелаг – островната територия на Танзания, както и в континенталната част на африканската държава. Първото ѝ впечатление от страната, чиито необятни брегове сe мият от Индийския океан, е, че тя е много приветлива и слънчева, а хората – усмихнати, с чистосърдечни и много гостоприемни. Водите на Индийския океан са изумрудени, а природата е изключително живописна и до голяма степен все още недокосната от цивилизацията.
Освен това Занзибар е и островът на подправките, а най-важната сред тях е карамфилът. В разговора на Людмила Прокопова с Ирина Вълчанова ще научите повече и за тежката история на Танзания, която още от Х век е обект на изключителен интерес от страна на други държава заради своите подправки, а по-късно и заради търговията с роби. В Танзания са и два от най-значимите световни резервата Серенгети и Нгоро-нгоро – нашата гостенка разказва и за изключително интересните посещения в тях.
Людмила е дългогодишен музикален редактор в Българското национално радио. Пътешествията имат важно място в живота ѝ. Времето си тя поделя между задграничните дестинации и Шиндаровата къща в Ковачевица. Людмила превръща фамилната къща в своеобразно артпространство – там тя организира вече две години фестивала „Неотъпкана пътека – камерна музика в Ковачевица“, представя изложби и книги. От миналата година в къщата има и експозиция, озаглавена "История, бит, българщина".
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg