Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа и Русия, евразийци и славянофили

Проф. Нина Дюлгерова и Румен Дечев
Снимка: Весел Цанков

Славянофили и евразийци в руската история противопоставяха Русия на Европа не само в областта на технологиите, но и в морално-религиозно отношение. Как стоят нещата днес, запазило ли се е това противопоставяне между православна религиозна Русия и технологичния но материалистически Запад или противоречията се изграждат на друга основа. И как да обясним резките промени в политическия дискурс на президента Макрон, който преди година обосноваваше искането си за свръхобединена Европа със заплахата от Русия и Китай, а от месец насам твърди, че Русия не е враг на Европа?

Дали тук не прозира страхът от все по-разширяващия се руско-китайски съюз и не се прави опит Русия да бъде привлечена към по-тясно сътрудничество със Стария континент?

За отношенията между Европа и Русия в културологичен и геополитически план разказва проф. Нина Дюлгерова, преподавател по международни отношения във Варненския свободен университет и Югозападния университет. Тя беше гост в студиото на „Мултикултурни диалози – История и геополитика“ на програма „Христо Ботев“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бабинден в АГ "Майчин дом"

На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..

публикувано на 22.01.25 в 12:04

Денят, който промени Русия и Украйна: 22 януари през призмата на историята

В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието. На 22 януари 1905 година в Санкт..

обновено на 22.01.25 в 11:39
Люба Константинова и Петя Андасарова

За търсенето на човека в полето на хуманността

За търсенето на човека на полето на хуманността чрез изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , създадена по проекта "В търсенето на убежище: хора, ценности и практики" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" – разговор в "Нашият ден" с Петя Андасарова , един от организаторите. Андасарова е част от екипа студенти от специалност..

публикувано на 22.01.25 в 10:33

Бабино хоро за Бабинден в Негушево

Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..

публикувано на 21.01.25 в 12:11

Синан Фейзула: Защо е важно да започнем стаж още в университета?

В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..

обновено на 21.01.25 в 11:58