Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Равносметка на 2019-а и ключовите събития в съдебната система

Година на рекорди за Комисията за защита от дискриминация

БНР Новини
З. Генов, А. Торошанова, Т. Любенова, Е. Пороминска и А. Джумалиева
Снимка: Росица Михова

Отминаващата година беше белязана от скандали и избори: местни, европейски и този за главен прокурор. "Изборът за главен прокурор провокира повече скандали отколкото идеи и решения за бъдещето на институцията" – по думите на политолога Георги Киряков.

"Апартаментгейт" беше основният скандал и той доведе до индикации за промяна около евровота" – коментира социологът Евелина Славкова.

На този фон работата на Комисията за защита от дискриминацията отбеляза рекорди:

● Образуваните преписки в Комисията за 2019 г. са 906, като за цялата 2018 г. са били 721.

● Постановените решения за 2019 са 612, като в 2018 г. са били 511.

● Самосезиранията също са без аналог за институцията от нейното създаване досега – 620, при рекордните 386 бр. през 2018 г.

Подобна статистика е както удовлетворение, така и резултат от целогодишния труд на можещи и знаещи хора, които работят в институцията и доизграждат доброто ѝ име – изтъкна доц. Ана Джумалиева, председател на комисията, и отбеляза важната роля и отговорност на медиите в работата срещу дискриминацията и словото на омразата. Тя не спести добри думи за предаването "Законът и Темида" – единствено по рода си в ефира, което и през тази година работи неуморно за утвърждаването на законността и справедливостта, за грижата към всеки отделен случай и всеки казус, на който адв. Захари Генов отговаря лично.

Адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, говори по-скоро за действия, а не събития и по-скоро за липсата на топсъбития. Тя отбеляза значещата липса на движение в електронното правосъдие и електронно правителство – тема, която остава встрани от обществения радар, а е важна.

Проф. Ирена Илиева, директор на Института за държавата и правото при БАН и единствената българка член на тази комисия на Съвета на Европа, разказа за важните моменти в работата на института, както и за важните за Съвета на Европа събития – 70 години от създаването на организацията, но също и за 25-ата годишнина от създаването на Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46

Културното наследство като споделена отговорност

Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект..

обновено на 07.04.25 в 10:25

Тържествено откриване на Седмицата на гората

Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа". Седмица на гората се отбелязва традиционно от 1925 година в началото на април. Инициативата е свързана с празника на залесяването, въведен покрай..

публикувано на 07.04.25 в 09:48
Д-р Богдан Пенев, д-р Васил Хайкин, д-р Искрен Моллов и Ана-Мария Кръстева

Помага ли вярата на лекарите, посветили се на спасяването на човешкия живот?

Днес много са лекарите, които са религиозни хора и намират сили и смисъл във вярата си. Тя – вярата им помага да се справят със стреса и предизвикателствата на медицинската професия, както и ги мотивира в работата им с пациенти. От друга страна лекарите следва да уважават религиозните убеждения на своите пациенти, които може да са различни...

публикувано на 07.04.25 в 09:15