Отминаващата година беше белязана от скандали и избори: местни, европейски и този за главен прокурор. "Изборът за главен прокурор провокира повече скандали отколкото идеи и решения за бъдещето на институцията" – по думите на политолога Георги Киряков.
"Апартаментгейт" беше основният скандал и той доведе до индикации за промяна около евровота" – коментира социологът Евелина Славкова.
На този фон работата на Комисията за защита от дискриминацията отбеляза рекорди:
● Образуваните преписки в Комисията за 2019 г. са 906, като за цялата 2018 г. са били 721.
● Постановените решения за 2019 са 612, като в 2018 г. са били 511.
● Самосезиранията също са без аналог за институцията от нейното създаване досега – 620, при рекордните 386 бр. през 2018 г.
Подобна статистика е както удовлетворение, така и резултат от целогодишния труд на можещи и знаещи хора, които работят в институцията и доизграждат доброто ѝ име – изтъкна доц. Ана Джумалиева, председател на комисията, и отбеляза важната роля и отговорност на медиите в работата срещу дискриминацията и словото на омразата. Тя не спести добри думи за предаването "Законът и Темида" – единствено по рода си в ефира, което и през тази година работи неуморно за утвърждаването на законността и справедливостта, за грижата към всеки отделен случай и всеки казус, на който адв. Захари Генов отговаря лично.
Адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, говори по-скоро за действия, а не събития и по-скоро за липсата на топсъбития. Тя отбеляза значещата липса на движение в електронното правосъдие и електронно правителство – тема, която остава встрани от обществения радар, а е важна.
Проф. Ирена Илиева, директор на Института за държавата и правото при БАН и единствената българка член на тази комисия на Съвета на Европа, разказа за важните моменти в работата на института, както и за важните за Съвета на Европа събития – 70 години от създаването на организацията, но също и за 25-ата годишнина от създаването на Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността.
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект..
Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа". Седмица на гората се отбелязва традиционно от 1925 година в началото на април. Инициативата е свързана с празника на залесяването, въведен покрай..
Днес много са лекарите, които са религиозни хора и намират сили и смисъл във вярата си. Тя – вярата им помага да се справят със стреса и предизвикателствата на медицинската професия, както и ги мотивира в работата им с пациенти. От друга страна лекарите следва да уважават религиозните убеждения на своите пациенти, които може да са различни...
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg