Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директно от Златната зала „Музикферайн“, Виена

Новогодишен концерт на Виенската филхармония с диригент Андрис Нелсонс

Програма „Христо Ботев“ – начало 12.15 часа

4
Репетиция на Виенската филхармония за Новогодишния концерт с диригента Андрис Нелсонс
Снимка: Martin Kubik / ViennaPhilharmonic

Кое е най-чаканото, най-коментираното и в крайна сметка – най-любимо музикално събитие на всяка година? Разбира се – традиционният Новогодишен концерт на Виенската филхармония, без който всички ние просто не можем да си представим, че годината е започнала!

Вече повече от 80 години на 1 януари точно в 12.15 по обяд светът затаява дъх и се настройва на празнична вълна. Тревогите, напрежението, опасенията накъде върви светът и какво очаква човечеството от тук нататък – всичко това се размива сякаш за миг и остава някъде далеч, далеч... А в празнично украсената Златна зала на „Музикферайн“ е цветно, красиво и изпълнено с хармония и светлина. Тук Доброто винаги побеждава и оставя след себе си надеждата, че светът може и ще бъде по-съвършен и по-справедлив! И навярно именно в това се крият магията и непобедимото очарование на този концерт, започнал като локален порив за повдигане на патриотичния дух на един народ и неусетно превърнал се в световен символ на вечния стремеж на човечеството към единение, мир и любов!

Защото Новогодишният концерт на Виенската филхармония е именно това – постигнатата мечта на народите (макар и за кратко!) да се обединят в едно и да имат една обща цел – изкуството и красотата! Всяка година на 1 януари по обед милиони хора по света са заедно и се усмихват едновременно, радвайки се на щастието, с което може да ни дари единствено насладата от съпреживяната музика! Два часа и половина, в които всички ние забравяме различията си и гледаме напред ЗАЕДНО – с вярата, че Новата година може и трябва да ни донесе мир, разбирателство, сбъднати мечти и по-щастлив живот!

Традициите са за това, за да бъдат спазвани! И тази година в обичайния час всички ще се съберем, за да отбележим заедно с Виенските филхармоници музикалното начало на Новата година. На диригентския пулт за първи път ще застане 41-годишният латвиец Андрис Нелсонс, а в програмата на концерта, както винаги, покрай добре познатата музика на фамилия Щраус ще присъстват и някои малки изненади. Този път те са цели ДЕВЕТ – творби от Йозеф и Едуард Щраус, Карл Михаел Цирер, Йозеф Хелмесбергер и Ханс Кристиан Лумбю. Специален акцент ще бъдат шестте Контраданса на Бетовен, които за първи път ще звучат в Новогодишния концерт и заедно с документалния филм, посветен на 250-годишнината на големия немски композитор, ще бъдат своеобразна препратка към Международното му честване, което ще продължи през цялата 2020 година.

Програма „Христо Ботев“ също остава вярна на традицията и тази година за 33-ти път ще излъчва директно целия концерт от Златната зала на „Музикферайн“ във Виена. Бъдете наши гости и станете част от многомилионната празнична аудитория по света на най-слушаното и следено музикално събитие на годината!

Започваме точно в 12.15 часа!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55