Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативен европейски куклен театър с участието на ДКТ Видин

БНР Новини
3
Снимка: http://institutfrancais.bg

„Малък театър на края на света… Опус II" е съвременен спектакъл, в който известният режисьор и актьор Езекиел Гарсия Ромеу представя своя необичаен поглед към света. Участват актьорите от Видинския куклен театър Христо Иванов, Маргарита Костова, Теодора Рашед, Пламен Кънев, гост-актьорът Ирослав Петков и самият Езекиел Гарсия Ромеу.  

Създаден с изящни кукли и актьори, които се смесват със зрителите, тъй като в тази постановка няма разделение сцена – зрителна зала. Една импровизирана сцена, която постепенно оживява в емоционален, въздействащ разказ за човешката съдба. Всичко е като сън, в който стигаме до земните недра, от които блика нефт и тревога за случващото се с нашата планета. Зрителят става част от различен свят, пълен с метафори и откривателство. 

Основата на проекта е, че кукленият театър не е само за деца – възрастните са негова естествена публика. Иновативен европейски куклен театър, финансиран по програма "Творческа Европа". Участници в проекта са Театър „Де ла Масю“ от Ница, Франция, Университет Кот д‘Азюр в Ница, неправителствена организация „Идея за култура“ от Рим, Италия и  Държавен куклен театър, Видин. 

Френска компютърна компания изгражда софтуерна интернет игра, с която се провокира младата публика – играейки играта на своите устройства, да прояви интерес и към театралната постановка. Замислено е реакцията на играчите на играта да има отражение в спектакъла. Екип на университета в Ница ще има научно изследване за връзката между живата публика, играчите в интернет и спектакъла.

Успоредно с изнасяне на постановката е предвидено създаване на виртуален музей на куклата. 100 карти на отделни кукли от различни системи от различни страни ще предоставят възможност да се види технологията на изработката им и всяка част от дадена кукла ще може да се движи и демонстрира своите възможности в 3D формат. 

Целта на участниците в проекта е проучване на публиките в Европа. На финала на проекта са предвидени семинари, на които ще бъдат обучени по 20 души как да работят по системата 3D и по този начин да бъдат привлечени към неизчерпаемото богатство на кукления театър.  

Спектакълът „Малък театър на края на света… Опус II"  бе показан в Пловдив – европейска столица на културата и в София на сцената на Театър „Азарян“. Предстоят му гостувания във Франция и в Италия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50