В съботната оперна вечер (на 4 януари) на програма „Христо Ботев“ от 19 часа ще слушате първото от директните матинета през 2020 г., които престижната Метрополитън опера в Ню Йорк предлага на меломаните в целия свят. Ще се насладите на операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус в интерпретацията на великолепни солисти, хора и оркестъра на Метрополитън опера, дирижирани от сър Саймън Ратъл.Премиерата на творбата в Дрезденската придворна опера на 26 януари 1911 г. е триумф за композитора. Диригент на спектакъла е Ернст фон Шух, режисьори – Георг Толер и Макс Райнхард, художник – Алфред Ролер. „Кавалерът на розата“ изненадва публиката с неочаквания стилистичен завой от експресионистичните му опери „Саломе“ и „Електра“ към комична опера ала Моцарт. След първоначалните перипетии с либретиста Хуго фон Хофманстал (Щраус му предлага да напише текст за „Семирамида“ по пиесата на Калдерон „Дъщеря на въздуха“, поетът отговаря с друга идея: сюжет за живота на Казанова), в началото на 1909 г. в писмо от Ваймар, драматургът съобщава: „В продължение на три спокойни дни успях тук, в следобедните часове да завърша един много весел сценарий за опера…време на действието – Виена в епохата на Мария Терезия“.
С огромно увлечение композиторът започва да пише музиката, обсъждайки с Хофманстал всяка подробност и завършва партитурата в края на септември 1910 г. Съвсем естествено виенският валс в най-широк спектър на превъплъщения става своеобразен лайт-жанр в операта. „Кавалерът на розата“ наричат „опера на валсовете“ и „тържество на мелодията“. Но както и сами ще разберете, тя е също забавен виенски карнавал на нравите през погледа на 20 век.
В директното предаване от Метрополитън опера в „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус ще слушате в главните роли:
• Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – Камила Нилунд;
• Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – Магдалена Кожена;
• Барон Окс ауф Лерхенау, братовчед на Маршалката – Гюнтер Гройсбьок;
• Господин фон Фанинал, богаташ – Маркус Айхе;
• Софи фон Фанинал, негова дъщеря – Голда Шулц;
• Валцаки, интригант – Томас Ебенщайн;
• Анина, негова племенница – Катрин Голднър;
• Италиански певец – Матю Поленцани;
• Мариане, икономка на Фанинал – Александра ЛоБианко и др.
Съдържание на операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..
Чаровният и слънчев вокал Велека Цанкова е в студиото на "Семейно радио" заедно с бързащия за репетиция Михаил Йосифов, който се включва по телефона. Двамата представят втория албум с авторска музика на Михаил Йосифов & Новините в джаза: "Шипков мармалад". Не пропускат да поканят слушателите на концерта на формацията на 30 март в Sofia Live..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg