Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интелектуалната собственост - най-значимият актив днес

БНР Новини
Момчил Неков, Ива Дойчинова и Владимир Йосифов
Снимка: Здравко Петров

Светът с бързи крачки върви към дигитална, кръгова, нисковъглеродна икономика. Изследователската дейност е ценен икономически ресурс.
У нас обаче броят на патентите, регистрирани от патентно ведомство спада непрекъснато. Причините са ясни - една част от изобретателите предпочитат да се реализират в чужбина. Друга причина е, че предприятията нямат възможност да поддържат иновативна и развойна дейност.

"Търсенето на бърза печалба пречи на стратегическото мислене и влагане на средства и ресурси в иновации" - изтъква изобретателят Любен Лаков.

Тук, разбира се, държавата би могла да подпомогне с данъчни облекчения, като това да бъде част от цялостна стратегия за насърчаване на изследователската дейност.

Друг аспект на проблема е брандирането и липсата на цялостна адекватна политика по отношение на подпомагането на производители и налагането на продукти като киселото мляко и бялото саламурено сирене, например.

Чуйте разговора в студиото със събеседници Момчил Неков, бивш евродепутат и създател на термина за качество "Планински продукт", Владимир Йосифов, специалист по интелектуална собственост и проф. Любен Лаков, изобретател на 2019 г. - по телефона.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Невидимите жени: Непроучването на женското здраве като етичен въпрос

Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..

публикувано на 27.05.25 в 11:47

Водещ, създаден с изкуствен интелект, в пресцентъра на фестивала "Арлекин"

Събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката. Виртуалният водещ на новинарски емисии Тео, създаден с изкуствен интелект за Великденския концерт на участници от конкурса "Киното – моя любов, моя песен", част от Международния младежки медиен фестивал "Арлекин", ще се материализира отново във Варна. Обръщението на Тео..

публикувано на 27.05.25 в 11:19
Ядреният тест „Касъл Ромео“ на атола Бикини.

Гласът на времето още говори с взривове

Опенхаймер след изобретяването на ядреното оръжие цитира древноиндийския епос "Бхагавадгита", в който се казва, че когато "блясъкът на хиляда слънца" светне в небето, човекът ще стане заплаха за света. До днес атентатите, терористичните актове и военната надпревара правят така, че чуваме по-често за тях, тоест изобретението на Нобел е по-новинарско..

публикувано на 26.05.25 в 13:29

Как малка българска компания прави хранителни продукти от бирен остатък

В днешното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" ви срещаме с един от водещите иноватори в устойчивото предприемачество – Денимир Димитров , основател и изпълнителен директор на "Zero Wave", компания с мисия да превръща отпадъци в ценни ресурси. Освен това, той е сред основателите на сдружение "Нулев отпадък България", което..

обновено на 26.05.25 в 10:24

Фолклор и традиции събират етносите в Лозница на едно място

В Лозница днес стартира третото издание на фестивала на етносите под наслов "На една синия, от една паница – под Лозница" . В градския парк ще бъдат представени обичаите и традициите на различните етнокултурни общности в Лудогорието. Фестивалът се организира по проект "Етнокултурното многообразие и културното наследство на Лудогорието", изпълняван от..

публикувано на 26.05.25 в 09:23