В един бързопроменящ се свят, в който тенденции изгряват и залязват за денонощие, продажбите на аудиокниги бележат възходящ темп. Те са най-бързо развиващият се сегмент в дигиталната книгоиздателска индустрия, а в записите им се влагат все повече ресурси. Очаква се през 2020 г. пазарът им във Великобритания да порасне с 25% и да достигне 3,5 милиона долара.
Дните на прашните касетки с прочит на класика са в миналото. Днес аудиокнигите привличат звезди като Елизабет Мос, за аудиоверсията на "Разказът на прислужницата", Мерил Стрийп за "Мрежата на Шарлът" и Мишел Обама за 19-часов прочит на автобиографичната си книга. Правят се и групови изпълнения – реализацията на "Линкълн в Бардо" на Джордж Сондърс включва 166 различни разказвачи, за записа е създадена специална звукова среда и 3D аудио ефекти. Някои автори дори прескачат печатното издание и директно започват да пишат за аудио.
"За издателския бранш, който не се радва на добри времена в последните две десетилетия, ръстът на аудиокнигите е добрата новина – казва Фионуала Барет, която отговаря за аудиокнигите в "Харпър Колинс". – Никой не ги сочи ужасéн с пръст, както стана с електронните книги, които отбелязаха сходен буен растеж, когато се появиха. Тогава владееха опасения, че е-книгите ще канибализират останалите формати в книжния свят.
При аудиокнигите няма такива опасения, на тях не се гледа като на конкуренти на книжните издания. Напротив владее усещане, че са пристрастяващи."
И така продажбите на аудиокниги растат, на книжни издания падат, но никой не свързва двете явления.
Всъщност аудиото стига до нова публиката – до слушатели, които не биха чели книжно издание или не биха чели точно книгата, която на драго сърце слушат.
Изследване на "Нилсън", направено на базата на даунлоуда на аудиокниги във Великобритания, установява, че то е особено популярно след младите градски мъже на възраст между 25 и 44 години.
Лорънс Науъл, директор съдържание на аудиоплатформата на "Амазон", също казва, че се наблюдава скок сред 18-24-годишните – т.е. групата, за която се смята, че не чете.
Анкета на "Пъблишърс Асосиейшън" отбелязва, че 54% от потребителите на аудиокниги във Великобритания ги предпочитат заради удобството им, докато 41% ги избират, понеже им позволяват да слушат книгите в ситуации, в които им е невъзможно да четат книжни издания.
"Аудиоконсумацията много често не се конкурира с четенето – казва Ричард Ленън от "Пенгуин". – Това са хора, които добавят книги към всекидневието си, докато пътуват за работа или спортуват, или готвят, те откриват възможността да слушат. За мен истински вълнуващата публика са хората, за които четенето и книгите не са били част от живота.
Растящата популярност на аудиокнигите съвпада с бума на подкаста и показва нарастващ интерес към съдържанието, предназначено за слушане. Това насърчава издателите да търсят нови ресурси, да създават екипи, които да предлагат амбициозно съдържание за слушане. – добавя Ленън. – Има истински ентусиазъм около възможността по нов и креативен начин да се разширява публиката за книгите. И сега трябва да мислим как непрекъснато да тласкаме този нов канал все по-напред и по-напред."
Ще се превърне ли книгата за слушане в самостоятелна форма на изкуство?
Днес в студиата влизат книги, които преди 10 години би било немислимо да бъдат записани. От "Пенгуин" наемат звукоинжинера Крис Уотсън, който е работил със сър Дейвид Атънбъро за запис на поезия.
Дори сложни книги живеят успешен аудиоживот. Например "Редът на времето" на Карло Ровели, която се занимава с квантова физика, прочетена от Бенедикт Къмбърбач, се радва на интерес.
"До неотдавна би било немислимо книга за теоретичната физика да бъде записана в аудиоформат – казва Ленън. – Подобна творба със сигурност трябва да се прочете от някого на подобно високо ниво.
Специалистите смятат, че сме едва в началото на разгръщането на потенциала на аудиокнигите. В момента сме в повратната точка, когато се превръща в мейнстрийм, обаче артистичният елемент тепърва ще се развива. Очакват ни амбициозни проекти."
А какво да кажем за хората, които вдигат презрително вежди и казват, че книгите, предназначени за слушане, не са истински книги?
"Винаги ще има хора, които ще ги презират, така както има хора, които се отнасят с презрение към всичко" – казва Ричард Ленън.
Източник Би Би Си
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg