„Силата на романиста е в измислянето, измислянето, напълно свободното измисляне, без да подражава на никакви образци“.
Ален Роб Грийе
Радиодраматизаията „Джин“ по световно известния роман на Ален Роб Грийе ще ви залута между криминалето и фантастиката. Ще ви разходи из странни местности, ще ви срещне с особени герои и ще се опита съвсем да ви обърка, за да ви изведе накрая на не съвсем сигурно място, което ще трябва да си доразкажете сами. И през цялото време ще слушате с напрегнато внимание, защото разходката е сътворена майсторски.Вероятно е така, защото „Джин“ е рожба на „новия роман“ – литературно течение, което се ражда във Франция през 50-те години на миналия век. То руши представите за сюжетни ходове и герои, за времеви и пространствени връзки и последователности. Формата вече не е същата, важна става техниката на писане. Ален Роб Грийе е считан за негов баща – основоположник и теоретик на „новия роман“.
Ален Роб-Грийе е роден на 18 август 1922 г. в Бретан. Семейството му отрича много от съществуващите социални идеи и почти целия обществен ред. Бъдещият писател расте сред свободомислие и съвсем естествено се превръща в свободен бунтар. Той много пътува, следва агрономство. Пише още през ранните си години, но първите му опити да публикува се отхвърлят. Следва обаче богато творчество и голямо признание. През 2004 г. става член на Френската академия на науките. Напуска ни през 2008 г. на 85 годишна възраст.
Автор на драматизацията: Ина Вълчанова.
Участват артистите: Захари Бахаров, Деляна Хаджиянкова, Йоана Буковска, Нина Стамова, Атанас Атанасов и децата Гала Цонева и Бранимир Миланов.
Режисьор: Мария Нанчева.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg