Класическа черно-бяла фотография представя града такъв, какъвто го вижда Симона Халачева. В първата самостоятелна изложба на младата фотографка са включени документални кадри от градове в Гърция, Русия, Франция, Англия, Швейцария, Германия и Турция. Всички те са заснети в рамките на една година. От толкова време Симона притежава своя фотоапарат – класически, стар и много тежък.
„Urban“ ще бъде открита на 17 януари от 19 часа в галерия „Portrait“. Във фотографската изложба, освен кадрите от пътуванията на Симона по света, могат да бъдат разгледани и „Цветята на моето търпение“. Това са серия от снимки, които улавят процеса на вехнене у цветята. Серията представя вечното очакване, пред което човек често бива изправян.
Симона Халачева завършва „Фотография“ в Националната художествена академия през 2018 година, провокирана от интереса да усвои техниката и да научи повече за историята на изкуството. Макар това да е първата ѝ изложба, Симона е позната на широката публика. Само че като актриса. Учила е „Актьорско майсторство за драматичен театър“ в НАТФИЗ в класа на проф. Стефан Данаилов. Участва във филмите „Одраскан“, „Дъвка за балончета“ и в сериала „Откраднат живот“. Може да бъде гледана и на сцената на Театър „София“, където играе в 11 постановки.
Има моменти, в които едното изкуство захранва другото изкуство в живота ѝ. Детайлите и красотата в тях обаче са това, което винаги я е вълнувало. Симона споделя, че вече гледа света през обектива на фотоапарата и така вижда всичко онова, което преди е оставало някак скрито в ежедневието ѝ.
Повече за „Urban“ можете да чуете от Симона Халачева в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg