Класическа черно-бяла фотография представя града такъв, какъвто го вижда Симона Халачева. В първата самостоятелна изложба на младата фотографка са включени документални кадри от градове в Гърция, Русия, Франция, Англия, Швейцария, Германия и Турция. Всички те са заснети в рамките на една година. От толкова време Симона притежава своя фотоапарат – класически, стар и много тежък.
„Urban“ ще бъде открита на 17 януари от 19 часа в галерия „Portrait“. Във фотографската изложба, освен кадрите от пътуванията на Симона по света, могат да бъдат разгледани и „Цветята на моето търпение“. Това са серия от снимки, които улавят процеса на вехнене у цветята. Серията представя вечното очакване, пред което човек често бива изправян.
Симона Халачева завършва „Фотография“ в Националната художествена академия през 2018 година, провокирана от интереса да усвои техниката и да научи повече за историята на изкуството. Макар това да е първата ѝ изложба, Симона е позната на широката публика. Само че като актриса. Учила е „Актьорско майсторство за драматичен театър“ в НАТФИЗ в класа на проф. Стефан Данаилов. Участва във филмите „Одраскан“, „Дъвка за балончета“ и в сериала „Откраднат живот“. Може да бъде гледана и на сцената на Театър „София“, където играе в 11 постановки.
Има моменти, в които едното изкуство захранва другото изкуство в живота ѝ. Детайлите и красотата в тях обаче са това, което винаги я е вълнувало. Симона споделя, че вече гледа света през обектива на фотоапарата и така вижда всичко онова, което преди е оставало някак скрито в ежедневието ѝ.
Повече за „Urban“ можете да чуете от Симона Халачева в звуковия файл.
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg