Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имаме най-дългото обучение по шофиране и най-много произшествия в Европа

Снимка: БГНЕС

Автоинстркторите излязоха на протест срещу заповедта, с която броят на часовете по кормуване се увеличава от 31 на 42. Те се обявиха и против въвеждане на GPS система за проследяването на обучението. Според тях тези мерки прикриват корупционна схема, при която и обучаеми, и обучаващи се трябва да плащат на частна фирма, която поема контрола върху процеса.

"Увеличаването на часовете е една кръпка, тя не се прави за безопасност на движението, а за контрол над обучението от определена частна фирма" – каза Емил Панчев, председател на СБА.

"България е страната с най-много часове по кормуване и най-много пътно-транспортни произшествия – категоричен е Богдан Милчев от Института по пътна безопасност. Според него проблемът не е в броя часове, а в изпита и начините на провеждането му.

Александър Райчев и Васил Жеков

В студиото на "Нашият ден" темата коментира и Васил Жеков, инструктор в Академията за безопасно шофиране, който изрази недоумение от възможността изпитът по кормуване да бъде даден "честно или нечестно". Той вижда проблема другаде, не в изпита и практиката, не и в броя часове, а в манталитета и липсата на култура на пътя.

"Качеството на обучението не е високо, един куп важни и полезни неща не се учат – са наблюденията му над водачите. – У нас няма разбиране какво е безопасното шофиране. Няма базови умения как се работи с волана. Елементарни неща – как се работи с газта и спирачката – липсват и у хора, които имат самочувствие на опитни шофьори.

Заблудата е, че стажът учи" – каза още той и добави, че в редица случаи у хората са изградени погрешни инстинкти. 

Жеков дава ред практически насоки как да бъдем по-добри шофьори и как по-сигурно да управляваме автомобил.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23