Автоинстркторите излязоха на протест срещу заповедта, с която броят на часовете по кормуване се увеличава от 31 на 42. Те се обявиха и против въвеждане на GPS система за проследяването на обучението. Според тях тези мерки прикриват корупционна схема, при която и обучаеми, и обучаващи се трябва да плащат на частна фирма, която поема контрола върху процеса.
"Увеличаването на часовете е една кръпка, тя не се прави за безопасност на движението, а за контрол над обучението от определена частна фирма" – каза Емил Панчев, председател на СБА.
"България е страната с най-много часове по кормуване и най-много пътно-транспортни произшествия – категоричен е Богдан Милчев от Института по пътна безопасност. Според него проблемът не е в броя часове, а в изпита и начините на провеждането му.
В студиото на "Нашият ден" темата коментира и Васил Жеков, инструктор в Академията за безопасно шофиране, който изрази недоумение от възможността изпитът по кормуване да бъде даден "честно или нечестно". Той вижда проблема другаде, не в изпита и практиката, не и в броя часове, а в манталитета и липсата на култура на пътя.
"Качеството на обучението не е високо, един куп важни и полезни неща не се учат – са наблюденията му над водачите. – У нас няма разбиране какво е безопасното шофиране. Няма базови умения как се работи с волана. Елементарни неща – как се работи с газта и спирачката – липсват и у хора, които имат самочувствие на опитни шофьори.
Заблудата е, че стажът учи" – каза още той и добави, че в редица случаи у хората са изградени погрешни инстинкти.
Жеков дава ред практически насоки как да бъдем по-добри шофьори и как по-сигурно да управляваме автомобил.
Все повече деца пътуват в чужбина по различни поводи – обучение, международни състезания и олимпиади, гостувания и други. Имат ли право на свободно пътуване децата у нас и в чужбина? Какви са изискванията, за да могат да пътуват децата в чужбина и какви документи са необходими за това? Кога се налага съдът да се намеси? Какво да направим при..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на България? Достатъчни ли са сериозни законодателни промени? Къде е разковничето? Адв. Иван Демерджиев , ексминистър на вътрешните работи, коментира в ефир много от наболелите въпроси в системата:..
Във Велико Търново, в Изложбени зали "Рафаел Михайлов", от 17:30 ч . ще се състои благотворителна художествена изложба "Жени за жени". Изложбата е в подкрепа на раждаемостта и борбата с репродуктивните проблеми. Събраните средства от продажбата на художествените произведения ще бъдат дарени на Фондация "Искам бебе". Слушайте!
В село Рибново, област Благоевград, тази вечер ще бъде представена първата в България фотографска изложба, посветена на белия щъркел . Автор на кадрите е фотографът Гери Войнова. В основата на реализацията на изложбата стои Димитър Попов – председател на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Фотографиите са заснети през..
Тодор Костадинов от берковското село Боровци обича виното и това си личи, когато човек се разходи из двора на къщата му и из избите и енотеката в мазетата на същата тази къща, че и на съседната, която Тодор купува, за да превърне в малка къща за гости с три тематични винени стаи, от които гостите не могат да си тръгнат, докато не изпият цялото вино,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg