Представете си, че има компютър, който вместо вас би обобщил целите ви, би подредил задачите ви за деня. Инж. Светлин Пенков, председател на УС, и Кристина Ескенази, член на УС на новосъздадения клъстер "Изкуствен интелект", гостуваха в студиото на "Нашият ден" и разказаха за своята дейност:
"Представете си, че имате много задачи, които трябва да изпълните. Аз се заинтересувах как роботите могат да правят това и как те биха извлекли информация, за да направят след това компютърна програма."
Младият български IT специалист д-р Светлин Пенков е бил около 10 години част от екипа на FiveAI − най-голямата стартъп компания за автономни коли във Великобритания. Светлин ръководи екип, разработващ модели за ситуационно предвиждане поведението на останалите участници в движението – автомобили, управлявани от хора, велосипедисти и пешеходци. Научноизследователската му дейност е с фокус върху задачи за изкуствен интелект, изискващи по-сложни когнитивни функции. Пенков е доктор по роботика и изкуствен интелект от Единбургския университет.
През август 2019 г. д-р Светлин Пенков се връща, за да работи в България и тук той стартира същата дейност. Казва, че от опита си в чужбина, работейки в огромна компания, на върха на технологиите, е разбрал, че за да стигнеш на такова ниво, не се изискват някакви невероятни ресурси. Ключов фактор е човешкият ресурс. "В България виждам огромен потенциал в тази насока. Едно от нещата, за които искам да работя активно, е у нас да изградим място, където да развиваме наука на световно ниво", споделя д-р Светлин Пенков.
"Осъзнах, че България има изключителен потенциал в сферата на изкуствения интелект. Има много млади момичета и момчета, изключително умни, но някой трябва да насочи интереса и вниманието им в тези технологии." - категоричен е Пенков.
"Именно това е потенциалът на България. Тук можем да създадем такава среда, която да стимулира още по-високите технологии, за да предоставяме по-интересни решения на по-трудни проблеми."
Светлин Пенков беше отличен с грамота „Джон Атанасов 2019“, която се присъжда за изключителни постижения в областта на компютърно базираните технологии.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg