Властелин на театъра. Хищник на сцената. Неповторима във всяка роля. Снежина Петрова днес ще отпразнува своя 50-годишен юбилей. Там, където е прекарала по-голямата част от живота си – на сцената. Тази вечер от 19:00 часа в театър „Азарян“ тя отново ще бъде „Медея“.
Този път няма да има дъжд, ще валят само емоции. Непосредствено след спектакъла по древногръцката трагедия на Снежина Петрова и екипа ще бъде връчена грамотата за културно събитие на годината, която си заслужиха през изминалата вече 2019-а.
Преживяването „Медея“ за Снежина е съдба. Така е вече три години. Проектът, за който тя пламенно говори, е повече от представление. Той дава възможност за комуникация между актьорите, децата от различни общности и публиката. Отваря много врати и се превръща в преживяване с продължение. Затова и Снежина Петрова избира именно с него да отбележи този нов етап от живота си. Това, от което има нужда, са сили и откровено си го признава.
Остава ли ѝ време да мечтае? Успява ли да сподели тишината, която търси и на която учи студентите си и децата, на които преподава? Защо обича да споделя сцената и какво в професията на актьора толкова я вълнува? На тези въпроси Снежина Петрова отговаря във „Време и половина“. Чуйте в звуковия файл.
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg