Как се става медиатор в България и кои са най-важните аспекти на обучението по медиация? Медиацията все повече се налага като тенденция за извънсъдебен начин на решаване на спорове.
Специален гост на "Законът и Темида" беше Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България:
"Медиацията е само един от начините за извънсъдебно решаване на спорове. По света и в Европа се обръща внимание и на други методи. Най-разпространен е арбитражът. Може би липсва в нашето публично пространство и в медиите популяризиране на тези методи."
В Министерството на правосъдието действа работна група за въвеждането на задължителна медиация.
"Темата за задължителната медиация се повдигна вече доста сериозно. Имаше организирана кръгла маса с Висшия адвокатски съвет по повод въпросите на задължителната медиация.
Медиацията в своята основа е доброволна процедура и не можем да кажем "Ще задължим страните да стигнат до споразумение".
Често се повдига и въпросът за обученията по медиация, за квалификацията на медиаторите.
"Подчертавам, че в България няма задължително изискване за юридическо образование за медиаторите. Това е един от въпросите, който поражда дискусии сред адвокатските среди. Чуват се и мнения, че адвокатите по право трябва да бъдат медиатори, за което аз съм против. Трябва да има обучение, дори и за адвокатите. Още повече, че в нашето юридическо образование във факултетите не се преподават близки дисциплини. В УНСС и в Нов български университет има, доколкото знам, медиация като свободноизбираем предмет. Трябва да се помисли много. В Европа критериите са много строги. Изискват се по 200 учебни часа. У нас все още сме със 60 учебни часа. Колеги разработват проект за стандарти за обучение по медиация. Особено във връзка със семейните спорове – трябва да има допълнително обучение."
В публичното пространство думата "медиатор" се прикачва към много други сфери. Медиаторът не е просто посредник по смисъла на Закона за медиация. "Аз лично на всяка работна група казвам, че медиаторът трябва да има висше образование, даже обучението по медиация може да бъде част от магистърска степен или към висше учебно заведение." – смята адвокат Елиза Николова.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg