Книгата „Спомен за Рада. Бележки към един живот“ беше представена в Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“ и събра театрали от различни поколения, за да си спомнят за актрисата Рада Спасова.
Сборникът, под редакция на Георги Тошев, съдържа спомени и разкази на 28 режисьори и актьори, сред които Василена Радева, Николай Урумов, Димитър Шарков, Веселин Мезеклиев, Възкресия Вихърова, Елена Баева, Николай Сотиров, Яна Добрева и други, работили в театрите с актрисата с 40-годишна творческа биография.
Рада Спасова завършва актьорско майсторство за драматичен театър в класа на проф. Филип Филипов във ВИТИЗ ,,Кръстьо Сарафов“, а по-късно завършва първия випуск на Театралния департамент в НБУ със специалност ,,Арт мениджмънт“. Има над 100 роли на сцените във Велико Търново, Габрово, Разград, Варна, Шумен и др. В различни периоди от живота си е била и директор на театрите в Разград, Шумен и Варна. Напусна ни през 2008 година, в самия край на Друмевите театрални празници „Нова българска драма“ в Шумен.
Документалният запис включва част от това, което споделиха на премиерата съпругът на актрисата Спас Спасов, благодарение на когото тази книга видя бял свят, доц. Юрий Дачев, който представи изданието, Христо Мутафчиев – председател на Съюза на артистите в България, и доц. Красимира Александрова, директор на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg