Светът, който наблюдаваме около нас. Този, в който живеем и този, който усещаме. Това е „Дъно в небето“ – съставът на душата ни. Така представи в поредицата „Младите в изкуството“ дебютна си стихосбирка 21-годишният поет Александър Арнаудов.
Той следва „Компютърни науки“ в Дънди, Шотландия. Води и студентско радиопредаване там. През останалото време пише. Кратки стихове, които обговарят вечни теми като любов, смърт, семейство, самота и вяра. С „Дъно в небето“ дава глас на онова, което превзема съзнанието му. Проблемът за времето, младостта, корените на човек, пропадането в дъното, саморазрушаването на същността и изграждането й отново.
Александър е носител на награда за поезия от Националния литературен конкурс „Георги Черняков“. Догодина ще бъде и член на журито в конкурса. Редактор е на електронното списание „Нова асоциална поезия“. От стиховете му става ясно, че той е „момче, пропаднало в небето“ и живее в свят, в който „царят на джунглата“ седи до „царя на небето“, а някой някъде „пише стихове за хранителната верига“.
Александър Арнаудов си е поставил за цел да наблюдава човешкото в човека и да го анализира, но защо? Какво се крие зад ужаса на житейската драма и какво в дълбочината на безкрайното синьо небе привлича 21-годишния Александър? Защо е избрал да пише за гореспоменатите вечни теми и какво се случва с душата, пропаднала в небето? Отговорите можете да чуете в звуковия файл.
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg