Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Перник се провалихме като град и общество

Екипи на „Нашият ден“ са на място в града и в студиото от София с въпроса какво се случва в Перник

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В последно време Перник се превръща в събирателен образ на най-тежките проблеми, пред които се изправя България през 2020 година – безводие, мръсен и отровен въздух, остаряла инфраструктура и проблеми, нерешавани с десетилетия. Мащабна авария във водопреносната система остави града от режим на ограничено водоподаване в град без вода.

Жителите на града не знаят на кого да вярват. Информацията, която се подава, е оскъдна, несигурна и ден за ден. Няма усещане, че кризата се управлява.

Защо Перник не "хваща винкелите"?

Ако сега свалим правителството, ще отидем в девета глуха, ако на дневен ред дойде темата за предсрочни избори, никой повече няма да ни обърне внимание – е отговорът на Ани Деветакова.

Даже и да се напълни язовирът, водата ще изтече през остарялата система и безкрайните аварии. Ако не се подмени водопреносната мрежа, водата пак няма да стигне до нас" – каза още тя.

Не е нормално цяла България да говори за Перник, а ние да сме абсолютно неспособни да провеждаме политики, които да осигуряват елементарни битови нужди – каза от своя страна Галина Георгиева от сдружение „Дишай, Перник“ – Генезисът на водната криза е от 2003 г. Тогава областният управител Димитър Колев, в момента председател на Общинския съвет, позволява индустрията да започне да черпи от водата за питейни нужди.“

Какво става в Перник, където дори режимът не се спазва и аварията изправя града пред тотално безводие?

Ще има ли хора, които да понесат отговорността?

Обикновено потърпевшите са и виновни – каза един от жителите на града, безработен електроинженер и добави: – Преди години имаше достатъчно работници, които, качвайки се на няколко автобуса, отиваха в София и падаше правителството, но сега вече няма и работници.“

Градът се готви за шествие. Част от хората подчертават, че не искат шествието да се приема като протест, а като търсене на съдействие и решение, не искат да виждат контрапротест или да ги виждат като заплаха за правителството.

Шествието е насрочено за събота от 11.30 часа и ще започне пред Съдебната палата в София.

Водещият от студиото в БНР Александър Райчев разговаря с председателя на Българската асоциация по водите инженер Иван Иванов и с председателя на риболовен клуб „Балканка“ инженер Димитър Куманов за кризата на управлението на водите в България.

Гигантският проблем е целенасоченият стремеж на всяка власт до момента да унищожава водите. МОСВ прави всичко възможно да ликвидира водите в България. Като се започне от раздаването на 200 нови ВЕЦ-а, които пресушиха реките и стигнем до изхвърлянето на отрови във водите.

Питейните източници – не големите язовири – едва 30% от тях имат санитарно-охранителни зони и при предишния министър (Нено Димов) се опитаха така да променят закона, че да намалят значително защитата им.

Има целенасочена политика с цел да се защитят интересите на разни бизнес кръгове – минната индустрия. Прави се всичко възможно да се свият поясите, да падне защитата, за да се вадят пари" – адресира проблемите инж. Куманов.

Живеем с мисълта, че е нормално да имаме 60% загуби и това е залегнало в стратегията – т.е. изпълняваме си стратегията, но природата не ни чака да си изпълним административните процедури“ – каза инж. Иванов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50