Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поколение, намерено между образованието и науката

БНР Новини
Снимка: mediabricks

"Апетит за образование чрез практика" – такова е името на научно-образователен проект, чиято мисия е да създава среда, в която децата могат да развиват вече придобити знания и умения чрез практическо обучение. Това се случва, когато екипът на проекта ги свързва с правилните професионалисти, учени, хора на промяната, вдъхновители от различни сфери, които влизат в ролята на техни ментори и водят открити уроци, уъркшопи, дискусии, практики и конференции, за да откриват и развиват талантите в децата.

Целта на проекта е да достигне до максимално голям брой деца и да даде възможност на повече потенциални таланти да открият своята страст и да се развият като будни, амбициозни, умеещи, с критично мислене млади хора, които още от ранна възраст притежават умения, с които да подпомагат и развиват себе си и общността, в която живеят.

Затова и създателите му организират Националния научно-образователен фестивал "Намереното поколение", който ще събере професионалисти от цяла България, както и бизнеси и организации, които съвместно работят за превръщането на закостенялото и базирано на теория образование в практическо.

Водещ на събитието ще бъде добре познатият на всички от телевизионния екран Александър Кадиев.

Практическият модул ще се състои под формата на иновативни работилници, демонстрации, екперименти, практически занимания като именно той играе ролята на своеобразна комуникация на науката и демонстрира най-добрите методи на всички участници, с които палят интереса на младите.

Лекционният модул, от друга страна, е насочен към повишаване квалификацията на професионалистите, интегрирането на доказани, работещи методи в преподаването, които да стимулират повече успехи. Повече за част от нашите гост лектори добавям във файл.

Третият модул ще бъде за национално обсъждане на иновациите в образованието и науката. В него всяко едно предложение, методика, идея или подход, ще бъдат документирани от протоколчик, а след това и споделени с останалите. За да утвърдим именно тях и да ги съберем заедно, за всеки участник ще изготвим наръчник за учителя, който може да бъде използван, споделян и да служи за пример на всеки.

Ден преди фестивала „Намереното поколение“, който ни показва къде да търсим „изгубеното“ поколение – а именно в науката, в „Нашият ден“ говорим с Габриела Григорова от проект „Апетит за образование чрез практика“ и с историка Алека Стрезова.

Фестивалът „Намереното поколение“ ще се състои от 25-и до 26-и януари в Националния дворец на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06