"Мъжете и жените от всички раси са родени с еднакъв набор от възможности и способности. Но човешките умения не са само плод от самото раждане. Те се развиват или закърняват в зависимост от семейството и квартала, в който живееш, от училището, което посещаваш, от бедността и богатството, които те обкръжават. Човешките умения и способности са плод на стотици невидими въздействия, които влияят на малкото пеленаче, на растящото дете и не на последно място на зрелия човек" – с този дълъг увод – цитат от президента Линдън Джонсън – отваряме темата за решението на Върховния административен съд, който постанови, че стипедниите за ромски деца са дискриминация срещу всички други деца.
Сигналът беше подаден от сдружение "Азбукари". Александър Райчев разговаря в "Нашият ден" с Цвета Кирилова, председател на сдружението.
Проектът стартира преди няколко години и предизвика бурни дискусии. Става въпрос за стипендии от 30 евро на месец – предназначени за ромски деца в 9-и, 10-и и 11-и клас.
Парите, които държавата планираше да даде за съфинансиране на стипендиите за ученици от ромски произход, бяха малко над 2% от средствата, които се дават за ученически стипендии всяка учебна година. Ставаше въпрос за около 436 хил. лева, с които образователното министерство ще съфинансира стипендии за 700 роми от 9-и до 12-и клас за две учебни години. В същото време всяка година образователното министерство дава 21 млн. лева за стипендии за успех и при ниски доходи в семейството, които получават около 80 хиляди деца или 1/3 от всички ученици.
Според Кирилова мярката всъщност цели осигуряване на евтин вот и е несправедлива спрямо останалите деца. За нея най-големият риск от програмата е, че и други деца ще започнат да се самоопределят като роми.
Законът за защита от дискриминация посочва, че изравнителните мерки не са дискриминация до момента, в който бъде преодоляна диспропорция. В случая е налице диспропорция 9,5% роми средношколци срещу 78% българи.
В насърчителните мерки Кирилова вижда мислене на парче и създаване на вредни навици различни групи да се самоизолират. Тя твърди, че подобни мерки за задържане на деца в училище не бива да се пишат и провеждат. "Ако проектът за стипендии щеше да обхване 5% от ромските гимназисти и в него виждаме дискриминация, какво да кажем да идеята за раздаване на 1200 лева на завръщащи се от чужбина българи".
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg