„Действаме, играем, мислим“ е последната книга на френския професор Бернар Окутюрие. И първата преведена на български език. Окутюрие е смятан за един от „бащите на психомоториката“, а книгата му обобщава опита и вижданията му за двигателните методи, които подкрепят детското развитие.
Професорът дълги години работи като учител по физическо възпитание, след което развива и свой интердисциплинарен метод, наречен „Психомоторна практика Окутюрие“. Методологията му на преподаване поставя тялото, играта, действието и удоволствието на детето в центъра на вниманието. В основата на психомоторната му практика стоят емоциите, които, по негови думи, често са пренебрегвани от учителите.
Според Бернар Окутюрие движението и спонтанната игра допринасят за добиване на повече увереност и самочувствие у децата. Те успокояват вътрешните им страхове, подобряват развитието на ума и помагат за по-доброто разбиране на емоциите им.
Психомоториката е теория и практика с над 100-годишна история. Вече повече от 40 години част от нея е и Бернар Окутюрие. Психомоториката и практиката на Окутюрие са включени в задължителната учебна програма като възпитателна дисциплина в голяма част от детските градини и начални училища в Европа. От 25 години методът се практикува и в България. Главно при работа с деца с увреждания в домовете за медико-социални грижи, а в последните години и в някои от държавните детски градини и частни центрове.
Бернар Окутюрие е световно признат теоретик и практик, който на 85-годишна възраст продължава да работи, преподава и пише. Неотдавна той проведа осемчасов семинар у нас. Поводът беше книгата му „Действаме, играем, мислим“, а в сърцевината на срещата му с публиката бяха разбиранията му за това що е то спонтанна игра, какво мисли професорът за нея и как се развива тя според него. За тези неща Бернар Окутюрие говори и в звуковия файл. Преводът в ефир е на Албена Шарбанова, преводачка и на „Действаме, играем, мислим“.
Червенокосата е гост в това издание на "Тийн Тайм". Благодарение на Българската национална телевизия ние се срещаме всяка неделя с нея, за да потънем в зелените ѝ очи. Боряна Граматикова, която пое щафетата на Мира Добрева, е завършила Американския колеж, учила е журналистика в Лондон, а от 2 години е майка на един безкрайно гальовен..
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg