Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли изход от Лабиринта

Писателката Никол Данева за символите, реалностите, българската съдба и нишката на любовта

Никол Данева
Снимка: Мария Христова

Защо българите днес са гневни и накъде води този гняв? Как се оказваме в Лабиринта, защо еднопосочното движение по него е предопределено и кой е Първият Лабиринт? Има ли изход от всяка ситуация и защо е важно разчитането на символите? Каква е тайната на Нишката на Ариадна и защо едно пътуване до Аляска потвърждава всичко казано от древността до днес?

Никол Данева е автор на 9 книги, които включват 7 романа, едно документално-историческо изследване и един пътепис. Последният – посветен на Аляска. В шест от романите ѝ героите са едни и същи, т.е. продължават сюжетна линия в развитие.

В ефира на „Нашият ден“ писателката избира да започне с „Шифърът на кръста“, в който всяка глава е извивка по време на спускането по един Лабиринт, в който се изживява катарзис, получават се знания и се излиза навън към съвремието и ежедневните ни проблеми. Така се оказваме във филма на нейните романи, който е добре поднесен и благодарение на завършената кинорежисура в Москва, където Никол Данева се обучава в групите на прочутите кинорежисьори Глеб Панфилов и Александър Митта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24