Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Николай Михайлов:

Ако искаме да оцелеем, трябва да търсим смисъла извън себе си

д-р Виктор Франкъл
Снимка: Туитър

Да оцелееш през четири концентрационни лагера и да изобретиш логотерапията като лечение за смисъла. Историята на Виктор Франкъл, анализирана от д-р Николай Михайлов. В предишния разговор с д-р Михайлов за Холокоста в "Нашият ден" той отвори дума за Виктор Франкъл – австрийския психиатър и невролог, прекарал 3 години от живота си в концентрационни лагери, където има възможност да изследва себе си и собствените си реакции, както и тези на другите лагерници. Това става в условия на изключително страдание. 

Освен че разсъждава за страданието и смисъла на живота, в контекста на опита на Франкъл, д-р Михайлов отправя предупреждение към нас – хората на съвременната култура:

Ако искаме да оцелеем като индивиди и общества, трябва да търсим смисъла извън себе си, казва д-р Михайлов и акцентира:

"Имаме случаи в границите на тези трагични събития, примери на невероятно достойнство, за което има свидетелства. Един такъв пример е историята на австрийския психиатър Виктор Франкъл, който е прекарал 3 години в хитлеристките лагери. Неговите изводи за това какво представлява човекът в екстремна криза, са класически. Те трябва да бъдат четени, защото в тях се съдържа много голяма поука и предупреждение. 

В някакъв смисъл Франкъл е терапевт на модерната култура, на актуалната сега култураТвърдението му е, че най-дълбокият мотив на човека е волята му за смисъл. Човекът може да понесе всичко ("всяко как"), ако знае защо, в името на какво трябва да го понесе. Ако животът няма смисъл, депресията е неизбежна."

Депресията е дефинирана като страдание без смисъл

"Нашата култура, която е основана на фундамента на комфорта, живее в осъзнат или неосъзнат екзистенциален вакуум. С други думи – във вкакуум в липсата на смисъл, в живеене с илюзията себеактуализация и максимализиране на удоволствието. Това е нарцистичен модус на живота, който протича под знака на фундаментална липса на смисъл. И по тази причина пропагандата просто на свобода, без възпитание на отговорност, е път към депресията и път към самоубийството.  

Терапията и превенцията на самоубийството е възстановяване на идеята за смисъл – с малка и голяма буква. Смисъл в перспективата на идеята, че има универсален смисъл на живота. Да бъдеш на тази земя, да имаш усещането за сътвореност и предназначение, за тайнствен смисъл, в който животът е внедрен. Това е пределната идея на Виктор Франкъл – неговата религиозно ориентирана терапия. Той е преминал през много голяма страдание и радикално изкушение на отчаянието, но не се е поддал. Потърсил е у себе си и в дълбочините на човека какви са ресурсите да оцелее при тези предизвикателства. И отговорът му е, че това става единствено и само през възпроизвеждане и възстановяване на интуицията за смисъл и оцеляване в името на този смисъл. Защото човекът е способен на велики свидетелства на благородство, но само при положение че може да обоснове в преживяването си понасянето на страданието

Следователно стремежът към удоволствие, към комфорт, към висок жизнен стандарт, който е омагьосал съзнанието на днешния човек, не решава най-важния въпрос – за смисъла или безсмислието." 

Подрастващото поколение трябва да бъде възпитавано не към самореализация, защото това е нарцистична перспектива, а в това да умее да открие ценностите, на които ще се посвети, подчертава д-р Михайлов.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00