Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Николай Михайлов:

Ако искаме да оцелеем, трябва да търсим смисъла извън себе си

д-р Виктор Франкъл
Снимка: Туитър

Да оцелееш през четири концентрационни лагера и да изобретиш логотерапията като лечение за смисъла. Историята на Виктор Франкъл, анализирана от д-р Николай Михайлов. В предишния разговор с д-р Михайлов за Холокоста в "Нашият ден" той отвори дума за Виктор Франкъл – австрийския психиатър и невролог, прекарал 3 години от живота си в концентрационни лагери, където има възможност да изследва себе си и собствените си реакции, както и тези на другите лагерници. Това става в условия на изключително страдание. 

Освен че разсъждава за страданието и смисъла на живота, в контекста на опита на Франкъл, д-р Михайлов отправя предупреждение към нас – хората на съвременната култура:

Ако искаме да оцелеем като индивиди и общества, трябва да търсим смисъла извън себе си, казва д-р Михайлов и акцентира:

"Имаме случаи в границите на тези трагични събития, примери на невероятно достойнство, за което има свидетелства. Един такъв пример е историята на австрийския психиатър Виктор Франкъл, който е прекарал 3 години в хитлеристките лагери. Неговите изводи за това какво представлява човекът в екстремна криза, са класически. Те трябва да бъдат четени, защото в тях се съдържа много голяма поука и предупреждение. 

В някакъв смисъл Франкъл е терапевт на модерната култура, на актуалната сега култураТвърдението му е, че най-дълбокият мотив на човека е волята му за смисъл. Човекът може да понесе всичко ("всяко как"), ако знае защо, в името на какво трябва да го понесе. Ако животът няма смисъл, депресията е неизбежна."

Депресията е дефинирана като страдание без смисъл

"Нашата култура, която е основана на фундамента на комфорта, живее в осъзнат или неосъзнат екзистенциален вакуум. С други думи – във вкакуум в липсата на смисъл, в живеене с илюзията себеактуализация и максимализиране на удоволствието. Това е нарцистичен модус на живота, който протича под знака на фундаментална липса на смисъл. И по тази причина пропагандата просто на свобода, без възпитание на отговорност, е път към депресията и път към самоубийството.  

Терапията и превенцията на самоубийството е възстановяване на идеята за смисъл – с малка и голяма буква. Смисъл в перспективата на идеята, че има универсален смисъл на живота. Да бъдеш на тази земя, да имаш усещането за сътвореност и предназначение, за тайнствен смисъл, в който животът е внедрен. Това е пределната идея на Виктор Франкъл – неговата религиозно ориентирана терапия. Той е преминал през много голяма страдание и радикално изкушение на отчаянието, но не се е поддал. Потърсил е у себе си и в дълбочините на човека какви са ресурсите да оцелее при тези предизвикателства. И отговорът му е, че това става единствено и само през възпроизвеждане и възстановяване на интуицията за смисъл и оцеляване в името на този смисъл. Защото човекът е способен на велики свидетелства на благородство, но само при положение че може да обоснове в преживяването си понасянето на страданието

Следователно стремежът към удоволствие, към комфорт, към висок жизнен стандарт, който е омагьосал съзнанието на днешния човек, не решава най-важния въпрос – за смисъла или безсмислието." 

Подрастващото поколение трябва да бъде възпитавано не към самореализация, защото това е нарцистична перспектива, а в това да умее да открие ценностите, на които ще се посвети, подчертава д-р Михайлов.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Мартин Осиковски, Ама-Мария Кръстева и д-р Ариф Абдулах

Религиозната идентичност в контекста на обединена Европа

Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..

обновено на 10.05.25 в 16:49
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35
Посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук

Олеся Илашчук: Има само една пречка за възстановяването на мира и името ѝ е Русия

В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..

публикувано на 09.05.25 в 16:00
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда?

Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...

публикувано на 09.05.25 в 14:35