Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тео Чепилов разказва как се пишат филми

Тео Чепилов
Снимка: личен архив

Лични и неприлични са историите, които Тео Чепилов пише. Било то под формата на разкази в книга („Ситуация след ситуация“), било то приведени във филмов вид. Той е добре познат като автор в легендарното списание „Егоист“, но и като сценарист на някои от най-популярните български сериали („Под прикритие“, „Стъклен дом“, „Домашен арест“) и филми („Дъвка за балончета“).

Тео е част от рок група. Не, не си представяйте музиканти, които свирят див рок. Представете си екип от хора, които заедно пишат една история и се покриват там, където е необходимо. Самият Тео така определя работата си като сценарист на споменатите по-горе филми и сериали. В новата българската комедия „Екшън“ обаче Тео свири самостоятелно. Отговорността за скелета на филма вече не е споделена. Само негова си е. Затова и сам гостува във „Време и половина“. За да разкаже на слушателите как се пишат филми. При това комедийни. И при това такива, за които всички казват, че няма как да се реализират у нас. Звучи сякаш е майсторски клас, но е далеч от това. Пуснете си звуковия файл, за да чуете.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:38
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10