Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СЕТА – въпросите и съмненията са повече от конкретните разпоредби

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и ЕС беше експедитивно прието на първо четене в Народното събрание миналата седмица.

Търговската спогодба премахва 98% от митата между Канада и ЕС. Според критиците обаче сделката ще отслаби Евросъюза, включително по отношение на защитата на потребителите и безопасността на храните. Опасенията срещу всеобхватното споразумение, е, че то въвежда наднационално законодателство, което поставя големите корпорации над интересите на България.

Според тях, ако споразумението влезе в сила, на българския пазар ще влязат ГМО храни и семена. Един от най-големите страхове на гражданите е, че спогодбата ще допусне и добива на шистов газ в страната ни, който е забранен с мораториум.

"Цялото споразумение е 2300 страници – това само по себе си поражда страхове и неразбиране – каза икономистът Щерьо Ножаров, но според него един внимателен прочит успокоява страховете. 

Опасенията, свързани с търговското споразумение, идват веднъж от големия обем на документа, и после от природата му.  

СЕТА е динамично споразумение – то предполага създаването на система от органи между ЕС и Канада и всички тези органи могат да развиват и дописват споразумението, което става със съгласието на двете страни.

При възникнал спор въпросът се отнася в т.нар. "инвестиционни съдилища" – според ЕС това не противоречи на правото на ЕС. От друга страна обаче, това са съдилища тип арбитражи, т.е. в този случай корпорациите имат право на едностранен иск срещу държавите, а държавите нямат право на иск срещу корпорациите – което е проблем.

В този тип искове не се разглеждат въпроси като национално законодателство, международно право и човешки права, гледат се тяснокорпоративини дела.

Многобройните текстове на проектоспоразумението трябва добре да се анализират и българските експерти трябва да изготвят юридически добре обосновани гаранции за България", каза Ножаров и допълни, че засега въпросите и съмненията са повече от конкретните разпоредби.

Важно е да се отбележи, че 14 от държавите-членки на ЕС не са ратифицирали СЕТА, сред тях и най-големите икономики – Германия и Франция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43