Тази година се отбелязват две годишнини – 125 години от рождението на поета и 100 години от рождението на детската писателка Леда Милева.
Личността и творчеството на Гео Милев не се изчерпват само с написването на известната ни от училище поема „Септември“. Той е бил известен поет-експресионист в началото на ХХ век, публицист и издател на списанията „Везни“ и „Пламък“, също и преводач. В свободното си време е рисувал графики, портрети и карикатури. Публицист с остро перо, общественик и нетърпим критик на правителството на проф. Александър Цанков, което в крайна сметка довежда до убийството му по време на т.нар. „бял терор“ през 1925 година.
За Леда Милева сякаш вече всичко е казано – детски писател с над 30 издадени книжки за децата, журналист, преводач, общественик – до края на живота си през 2013 година.
Две събития отбелязват днес присъствието на тези личности в обществения ни живот. В сградата на Софийския университет се открива изложбата „И мога вече сам да се разкажа..." – съвместно от Националния литературен музей и Университетската библиотека, в която ще бъдат показани документи, ръкописи и рисунки на Гео Милев.
За Леда Милева се организира Паметна вечер в сградата на Столичната библиотека и там също могат да бъдат видени лични документи и ръкописи на детската писателка. По волята на съдбата 5 февруари е нейният рожден ден, а и ден на нейната кончина.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg