В Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“ беше открита изложбата „И мога вече сам да се разкажа…“. Тя е посветена на 125 години от рождението на Гео Милев и се организира заедно с Националния литературен музей.
В експозицията, която може да бъде разгледана до 20 март, са представени книги от поредиците „Лирични хвърчащи листове“ и „Книги за библиофили“, стихосбирките „Жестокият пръстен“ и „Иконите спят“, периодични издания от фонда на библиотеката, архивни материали и репродукции на рисунки на Гео Милев. Представен е и преводът на драматичната поема „Манфред“ от Байрон.
Документите, които се открояват най-много обаче, са проектоуставът на книгоиздателство „Везни“, съставен от Гео Милев, и някои от пощенските му картички. Те са открити от проф. Алберт Бенбасат, докато е работил в Националния литературен музей. По време на откриването проф. Бенбасат каза няколко думи за Гео Милев. Същото направи и проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на Алма матер, който посочи, че тази експозиция има за цел повече да припомни за поета, отколкото да даде ново знание или ново тълкуване. А как се разказва Гео Милев в тази изложба, представя Атанас Капралов, директор на Националния литературен музей.
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg