Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвети срещу коронавирус от руски доктори и балийски лечител

В „Покана за пътуване“: Председателят на СБЖ – Бял роял на летище? В Красноярск! Китайците на отделен терминал в Москва. Виолета Иванова на околосветско пътешествие върху две колела – чака мотора си в Чили

19
Иранските власти не разрешили на Виолета Иванова да кара мотора си в държавата заради американската марка на машината и голямата кубатура.

Триете ли китайци от приятелите си във Фейсбук, стреснати от коронавируса, време е за самолетен билет. В обратната на град Ухан посока, разбира се.

Цари ли истерия по летищата? Как преминават пътниците от Китай? Маската ли е най-модният аксесоар по аерогарите. 

Журналистката Оля Ал Ахмед – след Шереметиево в Москва – има съвети за оцеляване срещу вируси не само от руски доктори, ами и от балийски лечител. Той съветва да не се преяжда, защото, когато организмът е зает с преработката на храната, не му остава време да се бори с вирусите.

А ето и рецептата за подсилване на организма, споделена от Оля Ал Ахмед:
Взимат се 5-7 добре измити тънкокори лимони
Настъргват се лимоните, към тях се добавя настърган средноголям корен от джинджифил
Настъргват се 3-4 средно големи листа от алое
Всичко това се разбърква с мед, излива се в буркан и се оставя в хладилника
Тази смес се взима по една супена лъжица сутрин и вечер.

В предишното издание на „Покана за пътуване“ започна разговор с Виолета Иванова, запътила се към вписване в Книгата на Гинес в далечен план и към изминаването на 22 хиляди километра с мотор от Южна Америка до Канада. Желязната лейди на пътя, както я наричат приятелите, разказва част от приключенията си при предишното пътешествие, когато е изминава върху две колела „само“ 19 хиляди километра през 16 държави. Виолета вече е в Чили, където още от първите дни има страхотни срещи с други приключенци от Нова Зеландия, Англия и Румъния! Ето какво пише на Холи моторс страницата си във Фейсбук: „Запознах се с Джеймс, който е учител от Великобритания, работещ във Виетнам. Той пътува от Аляска до Ушуая, ще катери Аконкагуа и после се връща да учи децата на другия край на света! Срещнах и чудесната Тръстин, която е спътник на съпруга си и снима видео по време на лудешките им офроуд приключения заедно с брат му из Латинска Америка! Роджър е и състезател по .... парапланеризъм! Румънският ми съсед Мирча изследвал района на Чили и Аржентина през последните 6 седмици и утре се връща у дома“.


Всички те си облизват пръстите от българската мусака на Вили. Тя никога не се е разделяла за толкова дълго с мотора, си, когото ласкаво нарича Борко. Той пътува цели два месеца по вода до Чили, но ще се съберат съвсем скоро. Втората част от интервюто започва от там, където спира миналата неделя – катастрофата в Индия, при която чупи челюстта и ръката си.

Виолета Иванова е майка на две дъщери – на 18 и на 4 години – и е кандидатка за титлата „Първата българка, обиколила света на две колела“. Тя и съпругът ѝ сами финансират нейната „лудост“, както наричат увлечението ѝ към обикалянето върху 240-килограмовия мотозвяр. Затова понякога трябва да избира между сандвича и бензина. Слава Богу, тя буди такова любопитство и симпатия в държавите, през които минава, че понякога я приютяват и хранят напълно непознати. Виолета Иванова е убедена, че ще докара изминатите километри при тази отсечка от околосветското си пътешествие до 56 хиляди, а ние ще ви информираме къде точно на кълбото се намира в момента юначната българка върху мотор.

Има кътчета от нашата планета, където като стане нула градуса, жителите започват да викат „Лятооо“ и да пробиват дупки в леда, за да се къпят. Точно за такова място в Сибир разказва председателят на Съюза на журналистите Снежана Тодорова, но понеже темата е за коронавируса, първо, тя споделя дали има тревога на летището в Красноярск. А там вместо истерия я посрещнал бял роял. Дали ще доживеем и ние такова елегантно пиано на летище София… Оставаме на полубяла вълна с впечатленията на Снежана Тодорова. Защо полубяла ли? Понеже Сибир я посреща с -20 градуса… без сняг. В Красноярския край няма много забележителности, но пък се гордее с много руски интелектуалци, родени там – художникът Суриков, актьорът Инокентий Смоктуновски, писателят Виктор Астафиев.


Снимки: Виолета Иванова, Оля Ал Ахмед, Снежана Тодорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Берлин празнува науката с две мащабни събития

От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..

публикувано на 07.11.24 в 17:05

Философия, театър и нишката на дълга и вдъхновението

Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..

публикувано на 07.11.24 в 12:05
Парк в Мадейра

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...

публикувано на 07.11.24 в 09:05
доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..

публикувано на 06.11.24 в 17:15

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35