От бивш политик до бизнесмен, който се занимава със социални предприятия. Главен герой в "Нашият ден" е Гроздан Караджов.
"Мисля, че всеки български гражданин малко или много е изкушен от политиката, дори когато вербално го отрича и казва "Това е мръсна работа..." Всеки се интересува се от въпросите на управлението, следи новините. Това е участие в политиката – да имаш мнение, да си информиран. Аз самият се интересувам от политика. Доста често имам остро мнение срещу управляващите – допускат се грешки – особено в социалната сфера, в здравеопазването, в образованието. 1-2 пъти месечно пиша текстове по такива актуални въпроси на фейсбук страницата ми. И за мен е учудващо – но много разумни хора я четат. Хора, които искат нещата у нас да се подобряват не просто в грубия смисъл – да ни върви икономиката по-добре, а и във фините настройки – да сме по-чувствителни към хората с проблеми, към хората с увреждания, към децата, които не са толкова успешни в училище, към малкия човек, за който достъпът до здравеопазване е проблематичен..."
Разпад на държавността?!
"Държавността е по-сложно понятие. Примерно в икономически аспект нямаме разпад на държавността, а движение нагоре. Но има много мощна консолидация на репресивната власт в страната. Т.е. прекалено е засилена тоягата. От тази гледна точка по-скоро се демонстрират работещи институции, отколкото да ги има. Институциите, дори министерствата не работят помежду си ефективно. Всяко министерство си е отделно феодално владение в рамките на пирамидална йерархия. Ако две или три министерства, а, не дай си Боже, и общинска администрация се включи, се налагат извънредни гигантски усилия. А проблемите на гражданите са точно такива."
Развитие на социални предприятия у нас
Фондация "Светът на Мария" и Кухня "Надежда" нашумяха в публичното пространство с това, че дават възможност в кухнята да работят хора с интелектуални затруднения.
"Когато ние, които не страдаме от такива проблеми, се научим да бъдем толерантни и че граждански дължим някаква помощ към хората, които са натоварени от съдбата с голяма тежест – интелектуалните затруднения. До преди 20 години те пребиваваха в къщите си, връзвайки и своите родители да се грижат за тях. Това се криеше от обществото. Моята сестра е с интелектуално затруднение. И когато видях съвременните начини да се работи с такива хора, си казах, че това трябва да се случи и в България. И то първо трябва да се случи в нас, останалите, да ги приемем каквито са, и да разберем, че хората с интелектуални затруднения имат потенциал и да се съсредоточим върху този потенциал."
Още подробности за тази инициатива можете да чуете в звуковия файл.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg