"Аз никога няма да правя така с моето дете, никога, никога, никога" – поне веднъж всеки от нас си е казвал нещо подобно, когато е бил малък, негодувайки от родителите си. Понякога и като родители казваме и правим неща, за които не сме и предполагали, че сме способни. Друг път "правим всичко както трябва", но ефект няма и това ни обезкуражава и тревожи. Всеки родител понякога се чувства безпомощен и му се иска да прави нещата другояче, само че не знае как.
Книгите „Как да говорим така, че детето да слуша – и да го слушаме така, че да говори“ и „Братя и сестри без вражди“ на Адел Фабер и Илейн Мазлиш са помогнали на поколения объркани родители. Книгите внасят яснота и подсказват къде бъркаме. В текстовете ще откриете редица полезни съвети и техники при това без грам упрек или обвинение, че не се справяте.
Авторките са ученички на Хаим Гинът – един от големите авторитети на възпитанието и психотерапията. Гинът е сред първите, които осъзнават важността на думите, които казваме на децата, и начините, по които те достигат до тях.
Фабер и Мазлиш развиват методите на Гинът и груповите практики и срещи за родители, в които се обсъждат и проиграват съвсем реални ситуации от всекидневието. Посещението дори само на едно занимание помага да осъзнаете, че не сте сами в бедата си, че има и други като вас и най-вече че отглеждането е двустранен процес, при който колкото вие възпитавате детето, толкова и то вас.
В "Нашият ден" гостуват Анита Гергова, Медея Мартинова и Мая Иванова. Те са организаторки на курсовете "Осъзнати родители", използващи методите на Фабер и Мазлиш, и ще ви уверят, че има вариант да се възпитаваме, запазвайки здравия смисъл, достойнството и радостта от общуването с детето.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg