На 24 април младият немски баритон Бенджамин Епл ще бъде гост в концерт на Софийската филхармония. В зала „България“ той ще изпълни „Песни за мъртвите деца“ на Густав Малер под диригентството на Клаус Петер Флор. „Музик мания“ представя проекта на певеца с прочутия пианист Хелмут Дойч, осъществен на Залцбургския фестивал. Ще чуете в тяхна интерпретация песни от Роберт Шуман и Едвард Григ.
Програмата на певеца в месеците, преди да пристигне в София, е била натоварена. Бенджамин Епл е имал ангажимент в Залцбург за „Зимен път“ на Шуберт, в Инголщад е направил рецитал с песни на Шуберт, Чайковски, Щраус , Хан; в Бон – рецитал с песни на Бетовен и Шуберт; в Лондон е участвал във „Венера и Адонис“ на Блоу, в Магдебург е изпълнил солови кантати на Бах, а в Глазгоу и Единбург е участвал в Немски реквием на Брамс. Бил е поканен в Хайделерг за представяне на арии и соло кантати на Бах, а в Хамбург за „Матеус пасион“ на Бах. Веднага след концерта в София го очакват в Сиатъл за „Сътворението“ на Хайдн, както и за два рецитала в Сан Франциско и Ню Йорк.
Немският лиричен баритон Бенджамин Апл получава първото си музикално обучение в известния хор в катедралата на Регенсбург. Учил е с Едит Винс и в класа за камерно пеене на Хелмут Дойч в училището за музика и театър в Мюнхен, както и в Театралната академия отново в Мюнхен. По време на майсторските класове Бенджамин Епл е работил с Бригите Фасбендер, Дитрих Фишер-Дискау, Кристиан Герхахер, Маргрет Хониг, Рудолф Пиерни, както и с Петер Шрейер.
През 2002 г. Бенджамин Епл е награден със специална награда от Баварското радио „за изключителната си интерпретация на творби на 20-и век“. Той печели стипендия от асоциацията „Рихард Вагнер“. През 2003 г. е носител на наградата от федералния конкурс „Младежта музицира“. От 2007 г. е стипендиант на „Учебна фондация на германския народ“, а от 2008 г. е рекламиран от фондацията на Йехуди Менухин „Жива музика сега“.
Като солист, Бенджамин Апл се изявява с ансамбли като Академия за старинна музика-Берлин, Бах Колегиум-Щутгарт, Бах колегиум-Цюрих и др. Той беше солист по време на службата, проведена от папа Бенедикт XVI. в Регенсбург по повод апостолското му посещение в Бавария през 2006 г., излъчено на живо по целия свят.
Бенджамин Епл пее на фестивали като Баховата седмица в Щутгарт, Международната лятна академия в Залцбург, Баховите празници в Цюрих. През 2010 г. той изпълни Хенделовите оратории „Месия“ в Париж и „Самсон“ в Аугсбург и направи турне в Германия с песни на Малер. Участва и в откриващия концерт на „Дните на старинната музика” в Регенсбург.
Като камерен изпълнител, Бенджамин Епл работи в тясно сътрудничество с пианиста Марсело Амарал и представя различни програми. Камерна музика той изпълнява и заедно с кларнетиста Улф Роденхаузер и виолончелиста Вен Син Ян.
Бенджамин Епл има сполучливи участия и в оперни постановки – в „Лунния свят“ на Хайдн в Аугсбург, във „Виенска кръв“ на Щраус в Мюнхенския Принцрегентентеатър. Той пее Папагено от „Вълшебната флейта“ на Моцарт и д-р Фалке от „Прилепът“ на Щраус в Мюнхен и Регенсбург. През 2009 г. се представя като Шонар в „Бохеми“ на Пучини с Оркестъра на Мюнхенското радио под палката на Улф Ширмер. През 2010 г. той е барон Тузендорф в „Три сестри“ на Петер Йотвьос, дирижиран отново от Улф Ширмер, роля която повтаря и на следващата година в Берлин. През юли и август 2010 г. баритонът дебютира на фестивала Равиния близо до Чикаго.
Много излъчени концерти на живо документират артистичните умения на Бенджамин Eпл.
„Концертите му в Ню Йорк започнаха с “Хубавата мелничарка“, продължиха с „Лебедова песен“ и накрая със „Зимен път“. Г-н Епл е избрал някои от най-известните и вълнуващи художествените песни. Той представи майсторски разказа за „Хубавата мелничарка“. Той имаше внимателното отношение към текста, харизмата на опитен разказвач и пъргав глас, който е многообещаващ за серията концерти, с които дебютира и се надявам да има повече участия тук в следващите години“ – пише в Ню Йорк Таймс за концертната серия през 2019.
Бенджамин Епл е роден в Германия, но живее в Лондон. Той е един от последните частни студенти на майстора на песента Дитрих Фишер-Дискау. Носител е на различни артистични награди, както и отличия за първия си албум със „Sony Classical“, наречен „Начало“ през 2017 г. През 2018 за същата фирма той записва творби на Бах с „Кончерто Кьолн“ и това е неговият втори самостоятелен диск.
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg