На 24 април младият немски баритон Бенджамин Епл ще бъде гост в концерт на Софийската филхармония. В зала „България“ той ще изпълни „Песни за мъртвите деца“ на Густав Малер под диригентството на Клаус Петер Флор. „Музик мания“ представя проекта на певеца с прочутия пианист Хелмут Дойч, осъществен на Залцбургския фестивал. Ще чуете в тяхна интерпретация песни от Роберт Шуман и Едвард Григ.
Програмата на певеца в месеците, преди да пристигне в София, е била натоварена. Бенджамин Епл е имал ангажимент в Залцбург за „Зимен път“ на Шуберт, в Инголщад е направил рецитал с песни на Шуберт, Чайковски, Щраус , Хан; в Бон – рецитал с песни на Бетовен и Шуберт; в Лондон е участвал във „Венера и Адонис“ на Блоу, в Магдебург е изпълнил солови кантати на Бах, а в Глазгоу и Единбург е участвал в Немски реквием на Брамс. Бил е поканен в Хайделерг за представяне на арии и соло кантати на Бах, а в Хамбург за „Матеус пасион“ на Бах. Веднага след концерта в София го очакват в Сиатъл за „Сътворението“ на Хайдн, както и за два рецитала в Сан Франциско и Ню Йорк.
Немският лиричен баритон Бенджамин Апл получава първото си музикално обучение в известния хор в катедралата на Регенсбург. Учил е с Едит Винс и в класа за камерно пеене на Хелмут Дойч в училището за музика и театър в Мюнхен, както и в Театралната академия отново в Мюнхен. По време на майсторските класове Бенджамин Епл е работил с Бригите Фасбендер, Дитрих Фишер-Дискау, Кристиан Герхахер, Маргрет Хониг, Рудолф Пиерни, както и с Петер Шрейер.
През 2002 г. Бенджамин Епл е награден със специална награда от Баварското радио „за изключителната си интерпретация на творби на 20-и век“. Той печели стипендия от асоциацията „Рихард Вагнер“. През 2003 г. е носител на наградата от федералния конкурс „Младежта музицира“. От 2007 г. е стипендиант на „Учебна фондация на германския народ“, а от 2008 г. е рекламиран от фондацията на Йехуди Менухин „Жива музика сега“.
Като солист, Бенджамин Апл се изявява с ансамбли като Академия за старинна музика-Берлин, Бах Колегиум-Щутгарт, Бах колегиум-Цюрих и др. Той беше солист по време на службата, проведена от папа Бенедикт XVI. в Регенсбург по повод апостолското му посещение в Бавария през 2006 г., излъчено на живо по целия свят.
Бенджамин Епл пее на фестивали като Баховата седмица в Щутгарт, Международната лятна академия в Залцбург, Баховите празници в Цюрих. През 2010 г. той изпълни Хенделовите оратории „Месия“ в Париж и „Самсон“ в Аугсбург и направи турне в Германия с песни на Малер. Участва и в откриващия концерт на „Дните на старинната музика” в Регенсбург.
Като камерен изпълнител, Бенджамин Епл работи в тясно сътрудничество с пианиста Марсело Амарал и представя различни програми. Камерна музика той изпълнява и заедно с кларнетиста Улф Роденхаузер и виолончелиста Вен Син Ян.
Бенджамин Епл има сполучливи участия и в оперни постановки – в „Лунния свят“ на Хайдн в Аугсбург, във „Виенска кръв“ на Щраус в Мюнхенския Принцрегентентеатър. Той пее Папагено от „Вълшебната флейта“ на Моцарт и д-р Фалке от „Прилепът“ на Щраус в Мюнхен и Регенсбург. През 2009 г. се представя като Шонар в „Бохеми“ на Пучини с Оркестъра на Мюнхенското радио под палката на Улф Ширмер. През 2010 г. той е барон Тузендорф в „Три сестри“ на Петер Йотвьос, дирижиран отново от Улф Ширмер, роля която повтаря и на следващата година в Берлин. През юли и август 2010 г. баритонът дебютира на фестивала Равиния близо до Чикаго.
Много излъчени концерти на живо документират артистичните умения на Бенджамин Eпл.
„Концертите му в Ню Йорк започнаха с “Хубавата мелничарка“, продължиха с „Лебедова песен“ и накрая със „Зимен път“. Г-н Епл е избрал някои от най-известните и вълнуващи художествените песни. Той представи майсторски разказа за „Хубавата мелничарка“. Той имаше внимателното отношение към текста, харизмата на опитен разказвач и пъргав глас, който е многообещаващ за серията концерти, с които дебютира и се надявам да има повече участия тук в следващите години“ – пише в Ню Йорк Таймс за концертната серия през 2019.
Бенджамин Епл е роден в Германия, но живее в Лондон. Той е един от последните частни студенти на майстора на песента Дитрих Фишер-Дискау. Носител е на различни артистични награди, както и отличия за първия си албум със „Sony Classical“, наречен „Начало“ през 2017 г. През 2018 за същата фирма той записва творби на Бах с „Кончерто Кьолн“ и това е неговият втори самостоятелен диск.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg