Куизът е игра, която трупа все повече популярност у нас. Главно в градските клубове и заведения. Там запалените по въпросите от всякакъв тип и последвалите бързи отговори хора могат да развихрят знанията си. Регламентът на играта напомня много на този в телевизионните игри „Минута е много“ и „Стани богат“.
В световен мащаб куизът е една много добре развита игра. У нас тя е по-позната под името „викторина“. Принципът обаче е същият – умствен спорт, при който играчите, които участват индивидуално или в отбори, се опитват да отговорят правилно на зададените им въпроси. Правят всичко това, докато се забавляват.
Важен компонент в играта е времето. То винаги е ограничено. Това придава още по-голяма страст и динамика на играта. Възможността да научиш още повече във всички сфери на човешкото познание пък я превръща в интелектуална зараза.
В много градове у нас се организират куиз вечери на различни теми. Спорт, наука, история, кино, литература, конкретни филмови и литературни заглавия и какво ли още не. Българското куиз общество също организира немалко игри. България дори е била домакин на Европейския куиз шампионат. Страната ни има и куиз играчи, които са постигали много добри резултати на световно ниво.
Какво обаче прави куиза толкова привлекателен за играчите и защо, макар и популярен, за него не се знае толкова много у нас? Георги Влайков, създател на „Quiz Night“, Пламен Младенов, десеткратен национален куиз шампион, трикратен победил в „Минута е много“, който е попадал неведнъж в топ 10 на Световния и на Европейския куиз шампионат, и Димитър Георгиев, основател на Българско куиз общество, отговарят на този въпрос. Чуйте повече от тях в звуковия файл.
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg