Нови идеи и изложби в Софийската градска художествена галерия – проекти за работа с деца и артателиета. Какво предлагат на посетителите Софийската градска художествена галерия и нейните филиали, разказва Аделина Филева – директор на СГХГ – гост в "Нашият ден":
"СГХГ има два филиала – единият е галерия "Дечко Узунов", а другата галерия е "Васка Емануилова". Само преди дни открихме изложба, свързана с Дечко Узунов. Той е роден на 22 февруари, по този повод ние винаги правим експозиция. И предлагаме този път едно пътуване до Китай. Това е залегнало в нашия художествен план преди година и половина. Който види изложбата, ще се очарова от този Китай, който Дечко Узунов е видял. Защото през 50-те години на миналия век има един бум в отношенията между България и Китай - не само икономически, а и културен. Много наши творци посещават различни градове на Китай. Самият Дечко Узунов е много впечатлен от тази цветност, от тази различност и е използвал различни изразни средства, за да създаде своите работи. За него няма проблем дали това е молив, въглен, акварел или маслени бои, уловил е духа на този народ. И то по един много нежен, лиричен, поетичен начин – особено в рисунките и в акварелите му."
В галерия "Васка Емануилова" се открива на 25 февруари изложба "130 години от рождението на Марко Марков": "Решихме, макар и с не така голяма ретроспективна изложба, да отбележим този юбилей и да обърнем внимание на нашата общественост към Марко Марков. Всеки ден софиянци минават покрай един от неговите паметници. Всички по домашному го наричат Попа (а това е паметникът на Патриарх Евтимий). Друг паметник, който някак се вписва много добре със своята монументалност, но също сме свикнали – това е паметникът на Александър Стамболйски, който е при Операта. В нашата изложба предлагаме една среща с портретите, които Марко Марков е правил. СГХГ притежава една много хубава колекция портрети, създавани от Марков през годините. Същевременно и паметниците, които е създал – това ще бъде предимно през документи. Излагаме прототипа на Патриарх Евтимий, на образа, който подготвя. Мисля, че срещата с този скромен човек, но голям талант, ще е интересна за всички. Може би се нуждаем от среща с такива наши скулптори, защото знаем какви проблеми предизвиква градската скулптура у нас последно време. И как уроците от миналото са изключително важни, за да създадем нищо по-добро за бъдещето."
"Разработваме изложба (СГХГ), свързана с още един юбилей – и това е на Константин Щъркелов. Наричат го Царя на акварела. Заедно с голям екип колеги се захванахме да прегледаме и да съберем всичко интересно, важно, с принос в неговото творчество. Така че изложбата, която ще открием след средата на март, да покаже Константин Щъркелов не само в областта на натюрморта, но да се види какъв портретист е той, какви образи е създавал в областта на рисунката, неговите преживявания и отношение към войната. Защото той и участва, и рисува по време на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Това ще бъде един допълнен образ на Константин Щъркелов, защото хората познават определени неща. И когато се получи нещо като щампа за определен творец, ние пропускаме много други важни детайли."
"Аз никога не гледам на изкуството като на конкуренция. Това, което притежаваме в нашите художествени депа, трябва да бъде социализирано, да се представя, да се изследва, да се извличат уроци, общи за нас и за човечеството", смята Аделина Филева.
Снимки Ани Петрова и СГХГ
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от България, тази година в него участват млади режисьори от Република Северна Македония и Румъния. Четирима от тях са номинирани да се състезават във финалния кръг, който ще се проведе в Русе от..
Между новата поетична книга "Звездна каторга. Новата Герника" и сборника "Борис Пастернак – стихотворения" – разговор в "Артефир" с поета и преводач Кирил Кадийски за (не)съществуващата граница между поета и преводача. "Звездна каторга. Новата Герника. Сонети и други стихотворения" е ново издание с поезия на поета – кавалер на френския..
За книгата "Литературният персонализъм" в "Артефир" разговаряме с нейния автор, литературния историк и критик проф. Михаил Неделчев. Изследването беше представено в столичния книжен център "Гринуич" от проф. Пламен Дойнов и проф. Калин Янакиев, като в ролята на модератор влезе писателят Захари Карабашлиев. Проф. Неделчев разказва, че е..
Излезе от печат "Тревожни години", дебютен роман на рок легендата Пийт Таунзенд, съосновател, водещ китарист и текстописец на една от най-влиятелните рок групи на XX век. Книгата представлява стъписваща въртележка от незабравими герои, видения за рая и ада и размисли за творчеството, гениалността, лудостта и безпокойствата на съвременния живот...
Книгата на д-р Дочка Кисьова-Гогова е учебно пособие, предназначено за студентите от четвърти курс на специалността "Плакат и визуална комуникация" в Националната художествена академия. В рамките на текст от 160 страници се резюмира историята, спецификата и функциите на плаката, включително и предплакатни форми. Предговорът е от проф. д-р Иван..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg