Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сексуалният тормоз навлиза и в киното

БНР Новини
Харви Уайнстийн при явяването му в щатския върховен съд на Ню Йорк
Снимка: ЕПА/БГНЕС

39 години едно име в Холивуд беше равнозначно на най-мастития продуцент в света. Днес то е еквивалент предимно на „срама на Холивуд“, а мъжът, който го носи, го грозят до 29 години затвор. Харви Уайнстийн беше признат за виновен по две от петте обвинения за сексуален тормоз. Той вече е напът към известния затвор „Райкърс Айлънд“ и ще бъде там до 11 март, когато американският съд окончателно ще обяви присъдата му.

67-годишният Уайнстийн е наел консултант, който да го подготви за живота зад решетките. Обвинителките му пък се делят на две групи – едните са щастливи от присъдата на продуцента, а другите още не могат да изпитат удовлетворение от нея.

Напрежението около женското движение „Me too“ витае над Холивуд все по-осезаемо. Темата за сексуалния тормоз вече не е просто повод за поредния откровен разговор пред медиите, а е и силно застъпен сюжет в американските филмови продукции. Пример за това е нашумелият сериал на Apple TV „Сутрешното шоу“.

Екипът на „Какво се случва“ се обърна за коментар по темата към сценариста Димитър Стоянович. Той припомни какви са отраженията на сексуалния тормоз в медиите и киното. Стоянович посочи, че проблемът отдавна е преминал границите на Холивуд. Според него рядко се вглеждаме в това какво се случва в онези държави, в които религията и убежденията на хората превръщат насилието и сексуалния тормоз над жените в обичайна практика.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията в Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00