Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един щастлив ден с Пепи Писарски и трио "Вива"

3
Мария Мира Христова, Пепи Писарски и момичетата от трио "Вива"
Снимка: Кирчо Стоичков

Настоящето и бъдещето на хубавата българска песен обсъждат в студиото на "Нашият ден" Пепи Писарски от "Атлас" и чаровното трио "Вива" – Виктория Ехианова, Виктория Чешмеджиева и Йоана Великова.

Писарски, фронтменът на група "Атлас", която отбелязва 35-ата си годишнина, защити идеята за приемането на квота български песни в националния ефир. Инициативата е на "Сдружение на независимите автори, музиканти и продуценти", чийто председател е Писарски. Тя е подкрепена от Българската музикална асоциация, както и от "Музикаутор", която представлява 3000 български автори и издатели. 

"18 държави само в ЕС имат такава регулация – каза Писарски. – Искаме 33% българска музика в ефира от 6 до 10 часа, което означава на всеки три песни една да е българска. Идеята не е от тази квота да се възползват платената ротация или артистите от едни и същи компании, които така и така се въртят до втръсване.

Около 20% от авторските и сродни възнаграждения остават у нас – останалите пари отиват извън граница – почти 20 млн. генерират "Музикаутор" и "Профон" всяка година.

Трио „Вива“: Йоана Великова, Виктория Чешмеджиева и Виктория ЕхиановаА ако влязат поправките в Закона за радиото и телевизията, в България ще остават средно по 4 млн. лева годишно, което е добра възможност да бъде подкрепена българската култура, особено на фона на липсващ Закон за меценатството.

Не е вярно, че у нас не се справи хубава и качествена музика – каза Писарски, – правят се поне 1000 песни годишно и няма начин да няма поне 20% чудесни неща." Той говори и за порочните практики на конкурсите за нови песни, на които се оценяват само композиции, писани от членовете на журито.

Все пак разговорът не е песимистичен, напротив, трио "Вива" пеят на живо в студиото и разказват за всичко, което ги мотивира и вдъхновява да правят българска музика, предназначена за български слушатели.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46