За националния празник, за основанията за национално самочувствие и национална гордост. За основанията ни да оставаме тук и да работим за България и да мислим, че нещата могат да се случат тук, където сме родени на земята на дедите ни, където въздухът е наш. Българин родолюбец, който желае да види България редом до най-развитите страни в света, защото вярва във възможностите на хората, родени тук. Карловецът Христо Тучев, предприемач във високите технологии, медиен експерт, успешно развил четири технологични медийни компании, председател на Фондация "Евлоги и Христо Георгиеви" е Главен герой в "Нашият ден".
"Днес е празник на толкова лелеяната свобода. Дедите ни дадоха кръвта си. Много мечти и съдби човешки бяха жертвани в името на свободата. Не само на българи – руси, финландци, румънци – за всички тях днешният празник е една сбъдната мечта на десетки поколения поробени хора.
Убеден съм, че всеки българин носи в сърцето си самочувствието на свободен човек. Сигурен съм, че България и нейната свобода е огромна национална ценност." – категоричен е Христо Тучев.
Забравена ли е българщината у нас? Патриотизмът само за политическа употреби ли се използва днес? Отива ли си историческата памет безвъзвратно в историята с Паисий и Балканджи Йово?
"Днес трябва да честваме героите, които в името на нашата перспектива загинаха на Шипка и на бойните полета, за да ни осигурят бъдеще. И България след Освобождението така силно просперира, защото силно е била задържана в развитието си. Това бяха поколения, които сбъднаха мечтата на своите бащи. Те направиха България шестата икономика в Европа в навечерието на войните, защото имаха в себе си желанието да станат част от модерния свят.
Българската икономическа емиграция в Букурещ и в Цариград създава една сериозна експортно ориентирана икономика. Дейността на Евлоги и Христо Георгиеви, Тъпчилещови... Българските предприемачи са търсели свободна държава, в която да търгуват."
Христо Тучев обобщи, че бъдещето трябва да бъде под наш контрол. "Ние трябва да участваме в разработването на новите технологии, за да можем да избегнем зависимостите, които утрешният ден предпоставя. Това става със знание и можене." – смята предприемачът Христо Тучев.
Проф. Лука Велчов, председател на Демократичния съюз на българите в Румъния, се включи в разговора, за да разкаже:
"Прием по случай националния празник на България организира българският посланик Тодор Чуров. Ще бъде открит с художествена програма от няколко състава танцьори – от Румъния, Банат и градчето Търговище (Румъния). Ще се съберат няколко представители на наши организации – представители на българите в Констанца, Браила, от Калараш, от Александрия, от Плоещ, сигурно ще има и представители на банатските българи от Тимишоара..."
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg