За националния празник, за основанията за национално самочувствие и национална гордост. За основанията ни да оставаме тук и да работим за България и да мислим, че нещата могат да се случат тук, където сме родени на земята на дедите ни, където въздухът е наш. Българин родолюбец, който желае да види България редом до най-развитите страни в света, защото вярва във възможностите на хората, родени тук. Карловецът Христо Тучев, предприемач във високите технологии, медиен експерт, успешно развил четири технологични медийни компании, председател на Фондация "Евлоги и Христо Георгиеви" е Главен герой в "Нашият ден".
"Днес е празник на толкова лелеяната свобода. Дедите ни дадоха кръвта си. Много мечти и съдби човешки бяха жертвани в името на свободата. Не само на българи – руси, финландци, румънци – за всички тях днешният празник е една сбъдната мечта на десетки поколения поробени хора.
Убеден съм, че всеки българин носи в сърцето си самочувствието на свободен човек. Сигурен съм, че България и нейната свобода е огромна национална ценност." – категоричен е Христо Тучев.
Забравена ли е българщината у нас? Патриотизмът само за политическа употреби ли се използва днес? Отива ли си историческата памет безвъзвратно в историята с Паисий и Балканджи Йово?
"Днес трябва да честваме героите, които в името на нашата перспектива загинаха на Шипка и на бойните полета, за да ни осигурят бъдеще. И България след Освобождението така силно просперира, защото силно е била задържана в развитието си. Това бяха поколения, които сбъднаха мечтата на своите бащи. Те направиха България шестата икономика в Европа в навечерието на войните, защото имаха в себе си желанието да станат част от модерния свят.
Българската икономическа емиграция в Букурещ и в Цариград създава една сериозна експортно ориентирана икономика. Дейността на Евлоги и Христо Георгиеви, Тъпчилещови... Българските предприемачи са търсели свободна държава, в която да търгуват."
Христо Тучев обобщи, че бъдещето трябва да бъде под наш контрол. "Ние трябва да участваме в разработването на новите технологии, за да можем да избегнем зависимостите, които утрешният ден предпоставя. Това става със знание и можене." – смята предприемачът Христо Тучев.
Проф. Лука Велчов, председател на Демократичния съюз на българите в Румъния, се включи в разговора, за да разкаже:
"Прием по случай националния празник на България организира българският посланик Тодор Чуров. Ще бъде открит с художествена програма от няколко състава танцьори – от Румъния, Банат и градчето Търговище (Румъния). Ще се съберат няколко представители на наши организации – представители на българите в Констанца, Браила, от Калараш, от Александрия, от Плоещ, сигурно ще има и представители на банатските българи от Тимишоара..."
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg