Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Графитите влязоха в Националната художествена галерия

БНР Новини

След повече от 25 години живот на улицата графити изкуството у нас за първи път влезе в Националната художествена галерия. От 26 февруари „Квадрат 500“ е „Прозорец към детството“ на петима артисти. Миналата година, през септември, пред очите на стотици зрители те създадоха седем творби, вдъхновени от детските си спомени. Станислав Трифонов-Nasimo и неговите колеги Sve, Esteo, Arsek & Erase демонстрираха на живо различни техники и умения. Те рисуваха върху преносими пана с идеята да покажат творбите си след това и в галерия, за да достигнат посланията им до повече хора. Тези творби вече намериха своето място в изложбената зала на Националната галерия и до 5 април очакват своите посетители.

Графитите често се определят като част от съвременното изкуство в случаите, в които на тях не се гледа като на акт на вандализъм. Те обаче съществуват още от 60-те – 70-те години на миналия век, припомня кураторката на „Прозорец към детството“ Боряна Вълчанова. За нея графитите са екстровертно изкуство. Те се раждат в бунт и от желанието на авторите им да кажат в картини онова, което с думи често е трудно.

Въпреки това немалко хората у нас продължават да се питат едно и също нещо всеки път, когато погледнат към някой графит – „Това изкуство ли е?“ Медиите от своя страна не помагат особено в това отношение, защото също са задавали този въпрос безброй пъти.

Графитите, които виждаме изрисувани по сгради, жп гари и други улични пространства, са част от градската култура и напълно се различават от безразборното драскане, на което нерядко сме свидетели. Макар и да са израз на протест, те често са одобрени от общината. Миналата година например в Столична община са внесени значителен брой проекти с идеята да обогатят градската среда именно чрез графити изкуство. За съжаление малка част от тях са видели бял свят. Или пък бяла стена. Това може би се дължи на личната преценка на членовете в комисията, а може би отново е въпрос на неразбиране на това изкуство.

Все пак въпросът „Изкуство ли са графитите?“ остава. Дали това, че вече са поместени в Националната галерия ще промени представата на хората за тях, обаче е въпросът, който задава „Време и половина“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05