Близо 30 непоказвани картини на художничката Мариана Маринова могат да се видят в изложба с името „Репортажи в цвят“ в галерия „Ракурси“ до 14 март. Платната отразяват света нощем или по изгрев, или улавят светлината, която рисува пътеки по изгорялата трева, или случайната сянка, паднала върху слънчевата морава.
Авторката остава вярна на природните гледки. Тя обича да пътува и да посещава нови места. Отраженията ѝ дават стимул за нови преживявания. Въпреки разпознаваемия стил на художничката последните ѝ работи са по-изчистени като композиция, по-концентрирани, даже някъде като живописни процепи в дълбочината на омагьосана градина от нашето детство.
Обича да прави триптихи, даже полиптихи, за да изрази в пълнота дадено състояние, дадена емоция. Понякога до четири по-малки платна създават внушението за цялост и завършена идея. Това са, както казва Мариана Маринова, гледки от ателието ѝ в Рударци или от село Осиковица, или от морето. Може да са от градини в Сеул или други чужбински места, които са оставили трайни спомени в сърцето и душата ѝ.
Цветни петна, няколко пласта боя, цветни фактури и зелено, зелено – може би любим неин цвят ни пренасят във вътрешни състояния, осветени от светлината на неземни гори и птици.
Сред новите моменти, интересно загатнати и вписани в композицията на платното, са автопортретите, сред които се отделя "Автопортрет с птица". Нова насока ще бъде това в нейното изкуство.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg