За да осмислим островната символика в нейното многообразие според митичните представи в далечното минало, се допитваме до преподавателката по класическа филология в СУ „Св. Климент Охридски“ Доротея Табакова.
Тя ни разказва позабравени факти, свързани както с прочутите Острови на блажените и загадъчната Атлантида. Естествено, важно място заема емблематичният античен пътешественик Одисей. Той превръща в островни спирки на духа паметта и забравата, войната и мира, любовта и човешките страхове.
Неговите приключения при тракийското племе „кикони“, при любителите на лотоса, известни като лотофаги, при страховитите циклопи и магьосницата Кирка са превърнати от Омир в метафори на ценности с различен знак, които преосмисляме до днес.
Писателят-фантаст Любомир Николов ни предлага друг ракурс – от вълшебната приказка към социалния експеримент на Томас Мор в „Остров Утопия“ и оттам към далечното бъдеще с пророчествата на Джонатан Суифт, свързани с неговия летящ остров Лапута и към антиутопичните алегории в „Повелителят на мухите“ на Уйлям Голдинг, „Обитаемият остров“ на братя Стругацки и „Островът на доктор Моро“на Хърбърт Уелс.
Обобщението по темата прави хипнотерапевтът Иво Величков, който анализира от противоположни гледни точки т.нар. „островна психика“, включена вече в речника на съвременните психолози.Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г. Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg