Понижаването на цената на природния газ – какви са ефектите за бизнеса и за потребителите" Безпрецедентно договаряне на 40% по-ниска цена, по която България ще получава природен газ. Как ще стане връщането на средства, след като цената е договорена със задна дата? За какво става дума – за намаляване на цената на природния газ или за нова формула, по която ще изчислява.
Енергийният експерт Атанас Тасев коментира темата в "Нашият ден":
"Говорим за цена на газа, която ще бъде действаща от 1-ви до 30 април, на месечна база. След това ще има пресмятане, актуализиране всеки месец. Когато говорим за цената на газа, винаги съм уточнявал, че говорим за ценови профил. Защото тази цена се сменя по новата формула всеки месец.
Що се касае до тези средства, които ще бъдат акумулирани, това е ефектът на ретроактивното действие на формулата от август месец 2019 г. и по предварителни разчети, които трябва да бъдат конкретизирани от единствено упълномощения орган КЕВР. За начало става въпрос за 150 млн. лв."
Как крайният потребител ще почувства намалението на цената на газа
"Крайният потребител ще плаща по-малко от 1 април. И това ще бъде една трайна тенденция за в бъдеще, защото започва да функционира новата формула, която е компромис между спот пазара на газа в Европа – 1-2 или 3 референтни хъба са включени във формулата – плюс, разбира се, нефтеният индекс. Което означава, че договарящите са разпределили риска. Защото действието на цените на газовите хъбове, както и цените на руския тръбен газ, имат различно поведение."
Ще има типично пазарно поведение, действа пазарният механизъм
"Няма да имаме пропорционално намаляване на цените на стоките от първа необходимост, защото там пазарът определя. Психологията на търговеца е да вдига цената до нивото, до което някой е готов да даде..."
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg