Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ски учителят Йордан Рангелов:

Старият Княжевски лифт не отговаря на съвременните изисквания и капацитет

От известно време се повдига въпросът, че евентуално може да бъде възстановен Княжевският лифт. За ски туризъм и отдих на Витоша – ще стане ли по-достъпна Витоша за столичани и гости на града? Какви са перспективите за развитие и колко “близо” е планината до нас? За състоянието на алеите, на пътеките, на инфраструктурата на така близката и (не)достъпна до столицата планина.

Дългогодишният ски инструктор Йордан Рангелов, който работи към "Витоша ски", гостува в "Нашият ден" и разказа повече по темата.

"Достъпът към Витоша трябва да се осъществява не само от Княжево, от Симеоново или от Драгалевци, а от много повече места. Защото Витоша не е само на София. Защо да няма един лифт и от Рударци за перничани? 

Рангелов смята за Княжевския лифт, че "вариантът, който се разглежда, не е удачен и няма да реши нищо. Този лифт трябва да продължи до Златните мостове, защото това е логиката на нещата. Защо до там? Защото там има един по-малък ски център – Ветровала, Офелиите има едно ски училище, Конярника, който е изоставен и е в катастрофално състояние." 

Йордан Рангелов (вдясно) и Александър РайчевМоето мнение е, че ако се прави Княжевския лифт, той трябва да продължи през Момина скала до Златни мостове, категоричен е Йордан Рангелов.

Предложението, което прозвуча от концесионера "Витоша ски", не предполага удължаване на лифта и към Момина скала. 

Възстановяването на стария Княжевски лифт вече не отговаря на съвременните изисквания, интереси и капацитет

"Вървят разговори и има такива идеи лифтът да продължи до Златни мостове, защото старият лифт няма да бъде ефективен и няма да върши работа. Казвам го като човек, който познава планината и има виждане по нещата. Лифтът трябва да стигне от Златни мостове към Ветровала и Конярника

Факторът безопасност трябва да бъде на първо място

"Аз съм алергичен към думата "възстановяване" на съоръженията на Витоша. Според мен правилната дума е "модернизация", тъй като съоръженията са много стари и опасни! Трябва да забравим, че в този вид може да тръгне и Драгалевският лифт... Няма как да бъде поддържано това съоръжение. Фирмата производител вече не съществува. Концесионерът иска да го подмени с чисто нов. Държавата не му разрешава. Тя стои безучастно и не иска да вземе отношение да реши проблема. Този казус продължава 12 години.

Малко преди да спре Драгалевският лифт, возихме г-н Красен Кралев, г-н Валери Симеонов и г-н Нено Димов... запознахме ги... и от там насетне какво се случи – нищо! – подчерта Йордан Рангелов и добави, че е време хората, от които зависи, да се стреснат и да вземат решение най-после.

Сдружението, което учредихме, ще работи за построяването на Витоша на модерни съоръжения, които са много по-добре обезопасени и гарантират живота и сигурността на деца и възрастни. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26