Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако в Царево е денят „след“

Сградата на община Царево
Снимка: БНР Бургас

В „Нашият ден“ си представяме, че в Царево е денят след общественото обсъждане на най-важния документ за бъдещото развитие на община Царево – Общия устройствен план.

Срещаме ви с Вера Стаевска, председател на Сдружението за изследователски практики, чиято е и инициативата „Зелени закони“, с Борислав Борисов от фейсбук групата „Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг“ (в нея има информация за възможните действия по отношение на ОУП на Царево, както и примерно възражение, което всеки може да изтегли и допълни; групата е отворена и видима за всички, не се изисква членство), с главния архитект на община Царево Даниел Калудов и с още много притежатели на позиции по темата.

Ще разберете как един кмет може едновременно да отсъства от сградата на една община и в същото време да е на среща в нея, както и защо дори опозиционерите в Царево не искат да говорят по темата за предстоящото застрояване.

Ще чуете отговора на две министерства. Министерството на околната среда и водите попитахме:
• За всички защитени зони, които попадат в община Царево, ли е извършена оценката за съвместимост с целите на НАТУРА 2000?
• Предвижда ли проектът ново сериозно застрояване на крайбрежието?
• Решава ли проектът проблемите с пречистването на отпадните води и водоснабдяването на курортните зони?

А към Министерството на регионалното развитие и благоустройството се обърнахме със следните въпроси:
• Бил ли осигурен законово регламентираният достъп до проекта за ОУП?
• Били ли са налице всички документи, включително в графичната им част?
• Осигурено ли е техническо лице, което да разяснява съдържанието на проекта?
• Постъпили ли са в МРРБ сигнали от граждани, които не са успели да се запознаят с проекта?

Ще търсим отговор и на най-важния въпрос – възможно ли е Синеморец да се застрои близо 7 пъти повече, а Резово да се окаже собственик (по документи) на километри пясъчни плажове.
Повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03