Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фракталите: ритъмът на природата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Думата „фрактал“ в превод от латински означава „начупен“, „счупен“, а неин създател е математикът Беноа Манделброт през 1975 година. Фракталните зависимости илюстрират на различни нива безкрайната красота на материята при възпроизвеждането на голямото в малкото и на отделните части в една цялостна структура чрез самоподобие. Тази красота на нетривиалното повторение се открива в различни измерения на флората и фауната, в движението на светкавиците, циклоните и галактиките, в растежа на кристалите, при разклоненията на невроните, белодробните алвеоли и кръвоносните съдове, в планинския релеф, в разлива на речните ръкави и бреговата морска линия, къде ли още не.

Как се използва фракталната размерност в икономиката, изкуството, радиоелектрониката и информационните технологии в наши дни?

За фракталните геометрични обекти, подобни на себе си и доказващи, че дори повторението в определени случаи може да бъде красиво, говори математика проф. Николай Витанов.

Прекрасна илюстрация на фрактал е феноменалната паяжина, неслучайно използвана в модерни времена както за създаването на изкуствена коприна, така и за направа на цигулкови струни. За нея разказва биологът доц. Стоян Лазаров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръстът и огънят: равноапостолство

Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..

публикувано на 22.05.25 в 11:05
Проф. Цветалина Танкова

За сладостта и горчивината...

Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..

публикувано на 22.05.25 в 09:45

Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува 120-годишнина

Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи.  Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..

публикувано на 21.05.25 в 17:24
Снимката е илюстративна.

Юношеството – възрастта на кризи и търсене на себе си

Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..

обновено на 21.05.25 в 09:54

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15