Световната здравна организация обяви Пандемия на Covid, епидемията от новия вид коронавирус 19. От 13 март САЩ спират достъпа на хора, пристигащи от Европа, до края на месеца засега. Много хора пренебрегват личното си здраве и не ограничават пътуванията си. Тази инфекция не е толкова страшна като чумата, но е много опасна за възрастните хора и се разпространява както грипа. Като се следват съветите и инструкциите, поместени на сайтовете на Министерството на здравеопазването и на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), може да се намалите рискът от зараза. Има мерки за индивидуалната защита, които не са скъпи, но помагат за предпазване и предотвратяване на разпространението на вируса.
Ето някои от тях, които препоръча проф. Тодор Кантарджиев, директор на НЦЗПБ и член на Оперативния щаб, срещу коронавируса:
• Да се ограничат посещенията на публични места;
• Да се поддържа дистанция един до два метра;
• Да се избягват ръкостисканията и прегръдките;
• Внимателно и редовно да се мият ръцете си, най-малко 20 секунди със сапун, до китките – по възможност с топла вода;
• Да се носят тоалетни кърпички (ако не са с алкохол, се прибавя спирт в пакета и се затваря добре).
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg