Жените и Мъжете – вечният антагонизъм, Жените и Мъжете – класика в изкуството, любими теми безкрайни, от Вилендорфската Венера до днес. Десислава Минчева – живописец, и Кирил Матеев – скулптор, като бивши семейни партньори и настоящи приятели, като един творчески тандем – представят своя изложба в галерия „Арте“.
Всъщност точно преди 40 години за първи път те имат обща експозиция, но сега, събрани в това камерно пространство, показват новите си неща, пътя им през годините, майсторството и препратките един към друг, всеки в своята област.
Преди няколко години Десислава Минчева в галерията на Художествената академия ни срещна в един странен, донякъде илюзорен, обгърнат в благородство женски свят – обикновени дами, балерини, дошли сякаш от библейски времена. Сега в „Арте“ естествено са само драматични пастели на Мъжки тела, в различни динамични пози и различни състояния, в които има нещо ренесансово и в същото време респектират с богатството на нюанси и многопластовост в изразяването с пастела.
Кирил Матеев представя серия композиции от метал, обработвани дълго и с една интересна патина, които пък са посветени на женското, на интуитивното, на музата и на ритуала. Названията подсказват "Еньовден", "Хоро", "Грации", "Вятър", "Баланс". Но скулпторът ни среща с фигури – в значителен ръст – на четири Еви от керамика – едната в самата галерия, другите три в двора, като особено въздействаща е тази от цветни керамични парчета, които засилват внушението за различие, за яркост, за силно женско присъствие.
Любопитно е какво Десислава казва за своя приятел и колега Кирил Матеев: „Мястото на Кирил Матеев е в кутия с табелка: „Невъзможно за идентификация“. Въпреки рамката на личния си възглед е експериментатор. Работи дърво, камък, керамика, метал с една свобода да наслагва, руши и играе“. А какво казва Кирил Матеев за Десислава: „Изключителен майстор, много търпелив, изработващ всичко до последния детайл, сериозен художник“…
Снимки Ани Петрова
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg