Днешните времена са предизвикателство за организацията на работата в училище. Има ли варианти за регламентиране на дистанционното образование и какви са началните трудности пред системата на образованието.
Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България и директор на 119 училище в София, коментира в "нашият ден" настоящата ситуация:
"Със сигурност последните три дни са много интересни в домовете на много български семейства.
Училището – с всичките си дигитални форми и дистанционни обучения – трайно се настани в домовете на хората.
На много места нещата вървят много добре – особено с образователни платформи, които няма как да се бъгнат. Но където образователните платформи не са предназначени за онлайн активност, каквато имаше последните два дни и ще има през следващите, естествено излязоха извън релси. Най-голямата платформа за електронен дневник Школо е предназначена не за онлайн режим, а за дистанционно изпращане на информация, макар и в реално време. Много хора се опитват да използват същата тази система за видео. Същото се отнася и за Уча.се. Този проблем може да бъде лесно отстранен."
Няма необходимост всички да влязат по едно и също време точно в 9 часа. Това е предимството на дигиталното време и на дистанционното обучение, че то може да се реализира в различен часови параметър както за един и същи клас, така и за участниците от самия клас – да не е по едно и също време. Може да се приложи много по-голяма гъвкавост както във времето, така и по отношение на самота използвана платформа.
"Най-добре е да се използват образователни платформи, които са с много ясна защитеност и предназначение за тази цел – не месинджър, фейсбук, вайпър... защото това не са образователни инструменти, а средства за кратка информираност."
Как да бъде преодоляна различната подготовка на преподавателите в областта на технологиите
"Най-вероятно това няма да бъде преодоляно толкова бързо, колкото ни се иска. Със сигурност там, където са минали един предварителен обучителен курс, нещата се случват много по-ефективно. Няма връщане назад обаче.
В момента има много добри учители, които са добри в класната стая, но не са толкова добри в електронната среда. Самото пречупване на недоверие, неувереност и страх към електронната среда изисква известно време. Но въпреки колебанията това е начинът, по който ще се общува през идващите седмици и не е добре да наблягаме на критичност, а да си сътрудничим във виртуалната класна стая. Например в последните дни има примери, в който учениците си помагат много добре виртуално по между си и това достига и до учителите.
Взаимното учене във виртуална среда е разпространено вече навсякъде, подчерта Диян Стаматов.
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg