"Разликата между лекарството и отровата е дозата. С информацията е същото. Точната, вярна и правилно дозирана информация ни пази от стреса и паниката – казва д-р Александър Симидчиев – пулмулог, завеждащ Отделение по функционална диагностика към Медицинския институт на МВР София – в здравната рубрика на предаването "Нашият ден".
Не е необходимо постоянно да следим статистиката на заболеваемостта от Covid-19 по света и у нас. Важните неща могат да се кажат за 30 секунди. А те не са новост:
● За да не се заразим ние – мием ръцете.
● За да не заразяваме другите – стоим си вкъщи.
● Ако имаме оплаквания и те не са тежки – стоим си вкъщи.
● Ако са тежки – обаждаме се и евентуално биваме преместени в болница.
Към новия вирус хората още нямат имунитет, той се прехвърли от животни към хора в края на ноември и досега не е имало възможност за формиране на реакция.
Догодина предстои да видим дали тези, които са преболедували вируса, ще изградят имунитет.
Мерките са навременни и трябва да са драконови – изтъкна още доктор Симидчиев, – защото ако допуснем много хора да се заразят – 20% тежко боледуващи е страшно много хора – не бива да става така.
Когато претоварим системата, тежко болните могат да останат без адекватна медицинска грижа. Единственият вариант да не го допускаме е като си стоим изолирани у дома.
Ако епидемията не се разпространи в тези няколко седмици-месец – хората, които боледуват сега, ще се излекуват и епидемията ще отшуми."
Останете здрави. Останете у дома!
Разговорът с д-р Александър Симидчиев – пулмулог, завеждащ Отделение по функционална диагностика към Медицинския институт на МВР София – е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg