Явор Стоянов – дипломат и планински водач, преди няколко дни сигнализира екипа на „Нашият ден“ за туристическите обекти и пътеки в Рила. По-точно съобщението беше за новите табели, които не помагат на планинарите, а дори могат да ги объркат, защото е използван неправилно методът GPS (както на автомобилите), а не широко застъпената система на азимутните планински предупреждения.
Разликата между двете неща е, че първите не засягат разнообразието на планинския релеф, а вторите – могат да го обозначат… Какво означава това – че при намалена видимост ще има риск от объркване на пътя, което може да доведе до изгубване или дори нещо по-лошо в планината. Нещо повече – погрешните табели вече са поставени в седловината Раздела на Рила, която е своеобразен кръстопът и оттам тръгват пътищата към хижите „Седемте езера“, „Рилски езера“ и „Ловна“…
Както стана ясно – цялата работа с изработването на подобни маркировки е всъщност усвояване на средства по програмата „Еразъм+“…
А кой е Явор? Той е дипломат от кариерата, работил е само това през целия си живот, последно знаем, че е бил съветник в българското посолство в Букурещ… Не говори почти никога за основната си професия… Може да говори единството за голямата си страст – планините.
Мечтите на Явор Стоянов след дипломатическите срещи и приеми се свързват единствено с планините, но не само като туристически маршрут, а и като хоби… През последните години другата му титла е доброволец и дипломиран планински водач. Откъде пък и диплома за планински водач – би попитал някой. Да, вече има и такова образование, и Явор е един от първите преподаватели и учители на планинските водачи и спасители. Попитахме го – той къде се е учил, той отговори кратко „От практиката ми в лошите часове в планината“.
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg